„Najgorszy sort Polaków” najlepszym hasłem 2015 roku
Jaka fraza czy epitet najlepiej i najtrafniej podsumowuje ostatnie miesiące? Zapytaliśmy naszych Czytelników.
AŻ/Polityka

Podwójne wybory, Oscar dla „Idy”, eliminacje do EURO 2016, szereg manifestacji, wiele złożonych obietnic, kryzys uchodźczy, spory wokół Trybunału Konstytucyjnego, szkolnictwa, mediów publicznych i polskiej demokracji – za każdym z tych kluczowych wydarzeń z 2015 roku kryły się frazesy i epitety, które zapadły w pamięć i w pewnym sensie weszły do języka (lista niżej). Słowa te dość dobrze oddają atmosferę ostatnich miesięcy, puentując nową polską rzeczywistość.

O wybór hasła, które najtrafniej podsumowałoby ubiegły rok, poprosiliśmy niedawno naszych Czytelników. Każdy mógł wskazać maksymalnie trzy z przygotowanego przez nas zestawienia, uwzględniającego i sprawy polityczne, i obyczajowe, i kulturalne. Kompletując listę, poszukiwaliśmy słów i zdań, które najczęściej i najgłośniej wybrzmiewały w przestrzeni publicznej w minionym roku.

Hasła polityczne wskazywali Państwo najczęściej. Najbardziej nośny okazał się bowiem „Najgorszy sort Polaków”. Na tę odpowiedź oddano w sumie 954 głosy. Hasło nawiązuje do wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego dla TV Republika: „W Polsce jest taka fatalna tradycja zdrady narodowej. To jest w genach niektórych ludzi, najgorszego sortu Polaków. I oni są teraz niesłychanie aktywni, bo czują się zagrożeni”. Wydźwięk słów prezesa PiS był i miał być negatywny, ale przeciwnicy działań rządu Beaty Szydło wykorzystali je na własny użytek, zupełnie zmieniając ich sens.

Dzień po wystąpieniu Jarosława Kaczyńskiego „najgorszy sort Polaków” pojawił się na transparentach na marszach Komitetu Obrony Demokracji, na Facebooku zaczęły powstawać kolejne strony zrzeszające ludzi, którzy poczuli, że do owego sortu się zaliczają. Podział na lepszych i gorszych się ukonstytuował, z tym że ci, których nazwano tu „gorszymi”, w istocie są z tego dumni (na podobnej zasadzie druga strona sporu za nobilitujący uważa epitet „Ciemnogród” – o czym w rozmowie z POLITYKĄ wspominał dr hab. Jacek Wasilewski, specjalista od retoryki).

Co to znaczy być Polakiem gorszego sortu – pisaliśmy tutaj.

Drugą najczęściej wybieraną odpowiedzią było hasło „Warto być przyzwoitym” (448 głosów). Mawiał tak zmarły przed rokiem Władysław Bartoszewski. I tę frazę protestujący sympatyzujący z KOD umieścili na swoich transparentach.

390 głosów oddano z kolei na hasło „Zamach na Trybunał”, odnoszące się do działań rządu PiS względem Trybunału Konstytucyjnego, podejmowanych nierzadko pod osłoną nocy. Nieco mniej – bo 383 głosy – zebrało hasło „Polska w ruinie”, również kojarzące się z PiS i wygłaszane często podczas kampanii do wyborów parlamentarnych.

305 głosów oddano zaś na pocieszającą skądinąd frazę „Każda władza przemija”. Ciekawe poza tym, że na hasło „Nie dacie rady!” oddano ponaddwukrotnie więcej głosów niż na hasło „Damy radę”.

Dziękujemy za Państwa zaangażowanie. Oto jak rozłożyły się głosy:

Najgorszy sort Polaków – 954 głosy
Warto być przyzwoitym – 448 głosów
Zamach na Trybunał – 390 głosów
Polska w ruinie – 383 głosy
Każda władza przemija – 305 głosów
500 złotych na dziecko – 163 głosy
Pełzający zamach stanu – 156 głosów
Nie dacie rady! – 146 głosów
Islamizacja Europy – 126 głosów
Parawaning – 99 głosów
Dobra zmiana – 93 głosy
Gen zdrady – 73 głosy
Fala hejtu – 67 głosów
Krzyż zamiast tęczy – 65 głosów
Damy radę – 61 głosów
Napisać prawo od nowa – 60 głosów
Rozwalić system – 59 głosów
Solidarność z uchodźcami – 55 głosów
Tu jest Polska – 50
Śledztwo w sprawie śledztwa – 49 głosów
Polska dla Polaków – 45 głosów
Film antypolski – 41 głosów
Kwoty uchodźców – 41 głosów
Jedziemy na EURO – 39 głosów
Media narodowe – 36 głosów
Zawracanie sześciolatków – 32 głosy
Grexit – 29 głosów
Porno to nie sztuka – 29 głosów
Koniec Schengen – 25 głosów
Lewandowski królem Polski – 25 głosów
Tłuste koty – 24 głosy
Konie lewicy – 21 głosów
Alternatywa dla in vitro – 19 głosów
Nabici we franka – 18 głosów
Polskie kino hollywoodzkie – 17 głosów
Wygaszanie gimnazjów – 14 głosów
Polska najpiękniejsza flaga biało-czerwona – 11 głosów
Seksualizacja dzieci – 11 głosów
Merytoryka – 4 głosy

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną