Kraj

Przeczytaj, zanim oddzwonisz

Policja zaczęła monitorować problem, choć na razie nie widać ani statystyk mówiących o skali, ani konkretnych efektów jej działań. Policja zaczęła monitorować problem, choć na razie nie widać ani statystyk mówiących o skali, ani konkretnych efektów jej działań. Pictafolio / Getty Images

Scenariusz jest zawsze podobny: na wyświetlaczu telefonu widzimy nieodebrane połączenie spod nieznanego nam numeru, który na pierwszy rzut oka wygląda, jakby był połączeniem stacjonarnym z jednego z polskich miast. Oddzwonienie może nas jednak słono kosztować. Telefonujemy bowiem do krajów afrykańskich, do których minuta połączenia z Polski kosztuje nawet kilkanaście złotych.

Choć problem jest już w Polsce znany od kilku lat (a na świecie nawet od kilkunastu), to fala ostrzeżeń płynących ze strony policji i operatorów sieci komórkowych nasila się co kilka miesięcy.

Polityka 6.2016 (3045) z dnia 02.02.2016; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 9

Czytaj także

Świat

Dekolonizacja Pacyfiku trwa. Jest nowe nowe państwo

20 lat po zakończeniu wojny domowej Bougainville 98 proc. uczestników referendum opowiedziało się za niepodległością. Na razie jednak trudno być optymistą, co do przyszłości tego niewielkiego kraju.

Dominik Sipiński
11.12.2019