Kraj

Przeczytaj, zanim oddzwonisz

Policja zaczęła monitorować problem, choć na razie nie widać ani statystyk mówiących o skali, ani konkretnych efektów jej działań. Policja zaczęła monitorować problem, choć na razie nie widać ani statystyk mówiących o skali, ani konkretnych efektów jej działań. Pictafolio / Getty Images

Scenariusz jest zawsze podobny: na wyświetlaczu telefonu widzimy nieodebrane połączenie spod nieznanego nam numeru, który na pierwszy rzut oka wygląda, jakby był połączeniem stacjonarnym z jednego z polskich miast. Oddzwonienie może nas jednak słono kosztować. Telefonujemy bowiem do krajów afrykańskich, do których minuta połączenia z Polski kosztuje nawet kilkanaście złotych.

Choć problem jest już w Polsce znany od kilku lat (a na świecie nawet od kilkunastu), to fala ostrzeżeń płynących ze strony policji i operatorów sieci komórkowych nasila się co kilka miesięcy.

Polityka 6.2016 (3045) z dnia 02.02.2016; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 9

Czytaj także

Świat

NIEMCY: Berlin ciągnie do Moskwy

Osiem dekad po pakcie Ribbentrop-Mołotow w Niemczech rośnie presja na kolejną odwilż w relacjach z Rosją. Działania polskiego rządu raczej nie studzą tego zapału.

Adam Krzemiński
02.09.2019