Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Zastrzeżenia Komisji Weneckiej

Zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, Warszawa, 27 lutego 2016 r. Zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, Warszawa, 27 lutego 2016 r. Wojciech Kryński / Forum
O opinię na temat pisowskiej nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym do Komisji Weneckiej, organu doradczego Rady Europy, zwrócił się szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski.

Ostateczna wersja będzie gotowa 11–12 marca, na razie poznaliśmy projekt i jest on druzgocący władzę w Warszawie. Zdaniem Komisji grudniowe decyzje prezydenta i Sejmu doprowadziły do zablokowania prac Trybunału. Zagraża to trzem zasadom Rady Europy: demokracji, przestrzegania praw człowieka i rządów prawa. Komisja wezwała Sejm do respektowania wyroków Trybunału, uznała też za ważny wybór trzech sędziów przez posłów poprzedniej kadencji. Jednocześnie podkreśliła, że sędziowie nie są reprezentantami partii politycznych, więc decyzji obecnych władz nie można usprawiedliwić przywracaniem pluralizmu w Trybunale.

Grudniowa nowelizacja wprowadziła zasadę, że Trybunał musi zajmować się sprawami zgodnie z kolejnością ich wpływu – rząd powołał się na podobne rozwiązanie z Luksemburga. Komisja wskazała jednak, że tamtejszy sąd może przyspieszać rozpoznawanie niektórych spraw, a polska ustawa nie przewiduje wyjątków. Zdaniem Komisji Trybunał musi mieć możliwość szybkiego decydowania, np. w sprawach organów konstytucyjnych, zwłaszcza w sytuacji zablokowania systemu politycznego. Narzucanie mu kolejności rozpatrywania spraw jest niezgodne z europejskimi standardami. PiS ponadto rozszerzył pełny skład Trybunału z dziewięciu do 13 sędziów (na 15 wszystkich sędziów). Zdaniem Komisji ten wymóg nadzwyczaj wysokiego kworum niesie ze sobą ryzyko zablokowania procesu decyzyjnego. Sytuację pogarsza jeszcze przepis, zgodnie z którym decyzje Trybunału mają być podejmowane większością 2/3 głosów.

Komisja uznała też za niezgodne z europejskimi standardami złożone w Sejmie propozycje rozwiązania obecnego kryzysu poprzez odwołanie obecnych sędziów TK i powołanie nowych.

Polityka 10.2016 (3049) z dnia 01.03.2016; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 6
Reklama