Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Kościół bardziej miłosierny

Grzech aborcji może być odpuszczony nie tylko kobiecie, która poddała się temu zabiegowi, ale także wykonującym go lekarzom, całemu personelowi medycznemu i innym osobom, które się do tego przyczyniły. Grzech aborcji może być odpuszczony nie tylko kobiecie, która poddała się temu zabiegowi, ale także wykonującym go lekarzom, całemu personelowi medycznemu i innym osobom, które się do tego przyczyniły. Darek Redos / Reporter

Coraz więcej katolickich kobiet idzie do konfesjonału po rozgrzeszenie grzechu aborcji.

Papież Franciszek z okazji Roku Miłosierdzia Bożego nadał każdemu kapłanowi przez cały kościelny rok (trwa od 8 grudnia do 20 listopada tego roku) władzę rozgrzeszania aborcji. Do tej pory możliwość rozgrzeszenia przerywania ciąży mieli tylko zakonnicy z zakonów żebraczych (m.in. franciszkanie), spowiednicy diecezjalni. Skutecznie wyspowiadać się też można było u innych kapłanów, ale tylko w czasie parafialnych misji i rekolekcji, także na okoliczność spowiedzi generalnej, czyli obejmującej dłuższy okres życia. – Mogę powiedzieć tyle, że w czasie kończącego się właśnie Wielkiego Postu wyspowiadałem kilka kobiet z tego grzechu, wcześniej nie miałem takiego prawa. Kara ekskomuniki została z nich po wypełnieniu warunków spowiedzi zdjęta – opowiada warszawski kapłan. Ma nadzieję, że więcej kobiet, które będą miały potrzebę wyspowiadania się z tego grzechu, skorzysta w tym roku z tej szansy. Grzech aborcji może być odpuszczony nie tylko kobiecie, która poddała się temu zabiegowi, ale także wykonującym go lekarzom, całemu personelowi medycznemu i innym osobom, które się do tego przyczyniły. 

W niektórych mediach pojawiła się fałszywa informacja, że z aborcji może rozgrzeszać tylko 1140 Misjonarzy Miłosierdzia z całego świata, mianowanych przez papieża Franciszka w lutym, z czego 76 to polscy duchowni.

My otrzymaliśmy od Ojca Świętego na ten rok władzę rozgrzeszania grzechów zarezerwowanych dla Stolicy Apostolskiej w czterech przypadkach: profanacja Najświętszego Sakramentu, przemoc wobec Ojca Świętego (fizyczna), rozgrzeszenie wspólnika w grzechu przeciwko VI przykazaniu Dekalogu (nie cudzołóż), zdrada tajemnicy spowiedzi.

Polityka 14.2016 (3053) z dnia 29.03.2016; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 9
Reklama