Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Mariusz Janicki poleca najnowszy numer POLITYKI

Jak na tle poprzedniczek wygląda Agata Kornhauser-Duda, żona obecnego prezydenta?
Okładka najnowszego wydania POLITYKIPolityka Okładka najnowszego wydania POLITYKI
Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKIMichał Mutor/Agencja Gazeta Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Pierwsza dama to nie jest państwowe stanowisko. Ale w ostatnich dekadach panie prezydentowe były wyrazistymi postaciami i odgrywały swoją rolę w życiu publicznym. Danuta Wałęsowa, Jolanta Kwaśniewska, Maria Kaczyńska, Anna Komorowska – wszystkie one utkwiły w zbiorowej pamięci, udzielały się w akcjach charytatywnych, działały w środowiskach kobiecych, zasiadały w fundacjach. I miały, jak się mówiło, wpływ na swoich mężów.

Jak zatem na tle poprzedniczek wygląda Agata Kornhauser-Duda, żona obecnego prezydenta? Wydaje się, że świadomie pozostaje w cieniu, nie za często widać ją przy małżonku, nie słychać o jej szczególnej aktywności.

Czy rola pierwszej damy nie za bardzo jej leży, a może to tylko dystyngowana powściągliwość? Anna Dąbrowska i Elżbieta Turlej, autorki POLITYKI, próbują w najnowszym wydaniu naszego tygodnika zgłębić osobowość pani prezydentowej, pokazać jej rodzinne korzenie, życiową drogę, prezydencką rodzinę i dzisiejsze funkcjonowanie pierwszej damy. Czy zapisze się w naszej pamięci jako osoba o samodzielnym znaczeniu i własnym publicznym dorobku? Polecam Państwu ten interesująco napisany, okładkowy artykuł.

Po tym bardziej okołopolitycznym temacie wracamy do twardej rzeczywistości. Analizujemy w najnowszym numerze tzw. ustawę antyterrorystyczną, jaką wyprodukowało ostatnio PiS. Sprawdzamy, na ile jest ona wymierzona rzeczywiście w terrorystów i zewnętrzne zagrożenia, a na ile, jak to bywa najczęściej w przypadku tej władzy, ma obsługiwać rynek czysto wewnętrzny i służyć ograniczaniu obywatelskich swobód.

Piszemy też o powrocie sporu związanego z aborcją, który w Polsce zawsze miał charakter polityczny i takaż gra wokół tego problemu powraca w postaci projektów przewidujących praktycznie całkowity zakaz przerywania ciąży. Analizujemy również ostatnie wydarzenia w sferze mediów publicznych, przyglądamy się personalnym czystkom, szykowanym zmianom ustawowym i politycznym konfliktom, które zaczęły na tle mediów pojawiać się już wewnątrz grupy rządzącej.

Co ponadto najnowszym wydaniu? Bardzo interesująca rozmowa z byłym szefem MSW Bartłomiejem Sienkiewiczem o bliskich i dalszych skutkach zmian, jakie wprowadza PiS, o bezpieczeństwie kraju i o szansach opozycji na przeciwstawienie się autokracji Jarosława Kaczyńskiego; esej Edwina Bendyka o plemiennej walce, jaka grozi Polsce; reportaż z Legnicy, miasta rzekomo atakowanego „bronią elektromagnetyczną” (wątek z jednego ze spotkań ludności z Antonim Macierewiczem) oraz opowieść o dramatach osób nieradzących sobie z rosnącymi kredytami frankowymi. Wracamy też do afery Amber Gold, bo właśnie zaczął się proces podejrzanych o to gigantyczne oszustwo.

To część propozycji z najnowszej POLITYKI, zachęcam do przeczytania wielu innych artykułów i wywiadów o tematyce ekonomicznej, międzynarodowej, kulturalnej, historycznej, naukowej.

A już, uwaga, za tydzień wraz z naszym tygodnikiem będziecie Państwo mogli nabyć prawdziwy filmowy superhit z 2015 r., nagrodzony kilkoma Oscarami „Mad Max: Na drodze gniewu”. Już dzisiaj polecam!

Życzę miłej lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną