Kraj

Nie żyje poseł PiS Artur Górski. Miał 46 lat

. . Artur Górski / Facebook
Poseł Prawa i Sprawiedliwości od wielu lat chorował na białaczkę.

O śmierci Artura Górskiego poinformował prezes PiS Jarosław Kaczyński na początku piątkowych obrad Sejmu. „Był człowiekiem oddanym Bogu i ojczyźnie” – ogłosił na początku posiedzenia.

Górski urodził się w 1970 roku w Warszawie. Skończył studia na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie – politologię i nauki społeczne. Na tej uczelni również się doktoryzował.

W latach 1995–1997 roku był dziennikarzem zespołu politycznego redakcji krajowej Polskiej Agencji Prasowej. W 1998 roku został
redaktorem naczelnym „Naszego Dziennika”. Później pracował w administracji rządowej, m.in. jako szef gabinetu politycznego ministra-członka Rady Ministrów, Ryszarda Czarneckiego. Doradzał też premierowi Jerzemu Buzkowi (1999–2001).

Artur Górski był redaktorem naczelnym kwartalnika „Pro Fide, Rege et Lege” oraz do 2004 roku prezesem Klubu Zachowawczo-Monarchistycznego. W 2002 roku wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości.

Górski był posłem PiS przez cztery ostatnie kadencje od 2005 roku. Za poprzednich rządów PiS (2005–2007) pełnił funkcję przewodniczącego Zespołu Parlamentarnego na rzecz Przywrócenia Autorytetu Władzy.

Zasłynął z wielu kontrowersyjnych wypowiedzi, m.in. jako jeden z inicjatorów projektu uchwały mającej na celu intronizację w Polsce Chrystusa Króla. Po wyborach wygranych przez Baracka Obamę mówił o „kresie cywilizacji białego człowieka”. Jako przeciwnik aborcji przyznał również, że „kazałby rodzić własnej żonie po gwałcie”.

Artura Górskiego żegnają koledzy z PiS:

O chorobie dowiedział się trzy lata temu. Apelował wtedy na Twitterze o pomoc, prosił o oddawanie krwi. 

Reklama

Czytaj także

Świat

Dekolonizacja Pacyfiku trwa. Jest nowe nowe państwo

20 lat po zakończeniu wojny domowej Bougainville 98 proc. uczestników referendum opowiedziało się za niepodległością. Na razie jednak trudno być optymistą, co do przyszłości tego niewielkiego kraju.

Dominik Sipiński
11.12.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną