Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Kraj

Adam Bodnar i Koalicja Organizacji Pozarządowych z nagrodami Radia TOK FM

Adam Bodnar / Facebook
Nagrodę Radia TOK FM im. Anny Laszuk, przyznawaną za „wyjątkowy wpływ na rzeczywistość” w minionym roku, odebrali Adam Bodnar i Koalicja Organizacji Pozarządowych.
Agata Kubis/Polityka

Adama Bodnara i Koalicję Organizacji Pozarządowych doceniono za akcję „Nasz rzecznik” i doprowadzenie do wyboru pierwszego RPO, którego kandydatura nie była wysunięta przez polityków.

Finałowa gala odbyła się we wtorek, 5 kwietnia, w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

Radio TOK FM już po raz szósty wręczyło nagrodę za odważne, niekonwencjonalne, niezwykłe działania, które w ubiegłym roku wywarły istotny wpływ na świadomość społeczną lub wręcz zmieniły polską rzeczywistość.

„Adam Bodnar w swojej działalności wykazał się odwagą, niezależnością i ponadpartyjnością w obronie praw człowieka. Natomiast Koalicja Organizacji Pozarządowych pokazała jak ważne jest społeczeństwo obywatelskie we współczesnej demokracji” – mówił o laureacie Józef Pinior.

Zwycięzcę wskazała Kapituła Nagrody w składzie: płk Krzysztof Olkowicz (ubiegłoroczny laureat wyróżnienia), Agnieszka Holland, Agnieszka Graff, Magdalena Fikus, Ludwika Włodek, Karol Modzelewski, Klaus Bachmann, Tadeusz Bartoś, Grzegorz Gauden, Janina Paradowska, Dominika Wielowieyska, Jan Wróbel, Tomasz Sekielski, Jacek Żakowski i redaktor naczelna radia Kamila Ceran.

W gronie finalistów 5. edycji Nagrody Radia TOK FM znaleźli się ponadto:

Jerzy Owsiak – za zbudowanie pozytywnego, optymistycznego ruchu.
dr Marek Bachański i Dorota Gudaniec – za upór, cierpliwość i nieustanną walkę na rzecz legalizacji medycznej marihuany

Nominowanych wybrała redakcja TOK FM spośród propozycji zgłaszanych zarówno przez słuchaczy, jak i gości stacji.

Nagrodzeni we wcześniejszych edycjach: płk Krzysztof Olkowicz, Katarzyna Szymielewicz, Danuta Wałęsa, Michał Boni oraz Robert Biedroń. 

Patronką wyróżnienia jest Anna Laszuk, dziennikarka związana ze stacją. Redakcja upamiętnia w ten sposób przedwcześnie zmarłą koleżankę oraz jej odwagę w przełamywaniu stereotypów, zaangażowanie, pasję, z jaką podejmowała walkę o prawa człowieka, zwłaszcza prawa kobiet i mniejszości.

Czytaj także:
 Kim jest nowy Rzecznik Praw Obywatelskich
– Adam Bodnar: rzecznik na celowniku PiS

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną