Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Krupa za Wojciechowskiego

Urszula Krupa Urszula Krupa Michał Tuliński / Forum

Ekipę europosłów PiS uzupełni lekarka od wielu lat związana ze środowiskiem Radia Maryja.

Europosła Janusza Wojciechowskiego, który mimo niekorzystnej oceny komisji ds. kontroli budżetowej i negatywnej opinii Parlamentu Europejskiego został jednak członkiem Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, w ławach PE prawdopodobnie zastąpi mająca trzeci wynik na łódzkiej liście PiS Urszula Krupa. Drugi wynik miał Witold Waszczykowski, obecnie minister spraw zagranicznych, ale, jak sam deklaruje, jeśli będzie miał wybór, to do Brukseli wolałby nie jechać.

Urszula Krupa (67 lat) zasiadała już w PE w 2004 r. Jako posłanka LPR zasiliła w Brukseli szeregi funkcjonującej wówczas eurosceptycznej frakcji Niepodległość i Demokracja (IND/DEM). Była m.in. członkinią Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia, w której złożyła projekt rezolucji ds. handlu ludzkimi komórkami jajowymi. Przyjęto ją, choć w znacznie mniej restrykcyjnym kształcie. Krupa starała się też wprowadzić zakaz aborcji i eutanazji, nie tylko w UE, ale i na całym świecie. Złożyła w tej sprawie wraz z kolegą z LPR Witoldem Tomczakiem pisemne oświadczenie, w którym oboje powoływali się m.in. na Watykan, ale podpisało je jedynie 25 europosłów, więc sprawa przepadła. Z jej pierwszego pobytu w Brukseli zapamiętano ją jako aktywną posłankę, która niezależnie od tego, jak daleki od naszego kraju byłby temat debaty, w swoich wystąpieniach zawsze i tak nawiązywała do Polski, Polaków oraz do Radia Maryja.

Urszula Krupa zaangażowała się w środowisko Radia Maryja już w latach 90., gdy pracowała w Zakładzie Anatomii w Łódzkiej Akademii Medycznej. Jako lekarka z blisko 20-letnim stażem w 1994 r. ukończyła katolickie podyplomowe studium dziennikarstwa przy Radiu Maryja i od tego czasu prowadzi w rozgłośni cotygodniowe „Porady lekarskie”, w których opowiada o różnych schorzeniach, propaguje zioła i medycynę naturalną.

Polityka 18.2016 (3057) z dnia 26.04.2016; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 7
Reklama