Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Idziemy w eksperymenty

Tydzień w polityce według Paradowskiej

Gdyby pan prezydent dokładniej przyjrzał się ustawom, jakie podpisuje, nie musiałby wnosić o ich nowelizację.

Serial z posłem Morawieckim seniorem zdaje się nie mieć końca. Oświadczenie goni oświadczenie, pomysł goni pomysł. Wiemy już, że zdaniem Seniora głosowanie na dwie ręce jest jak najbardziej w porządku, a nawet jest pożądane, bo tak się realizuje wola ludu, zaś niegłosowanie jako akt sprzeciwu jest godne kary. Aby jednak uniknąć wszelkich podejrzeń, należałoby wyposażyć parlamentarzystów w piloty do głosowania zdalnego. Na przykład z toalety – jak wyjaśnił Senior. Toalety sejmowe trzeba by jednak było zaopatrzyć w ekrany wewnętrznej telewizji, by poseł wiedział, w jakiej sprawie głosuje. W każdym razie pomysł jest innowacyjny i ciekawy.

Mniej ciekawe jest to, czy posłowi Seniorowi uda się uczynić znaczniejszy uszczerbek w klubie Kukiz’15 i założyć własne koło. Na razie jedynie posłanka Zwiercan, która tak dzielnie realizowała wolę ludu, głosując za Seniora, trwa przy nim bez względu na okoliczności. Inni się wahają, choć nad Kukizem zbiera się coraz więcej ciemnych chmur, bo z narodowcami też jest na bakier (jak to u nas, nagle wyciekły stare nagrania, świadczące, że Kukiz narodowców po prostu nie znosi). Może Kornel Morawiecki jednak w końcu stworzy odrębny klub, a nawet partię, i wraz z narodowcami, a przynajmniej z jednym, który serio potraktował stanowisko kierownictwa swej partii, że trzeba rzucić Kukiza i wybić się na narodową niepodległość, czyli udać się do PiS. Inni owego pociągu do niepodległości nie poczuli, wolą pewniejsze mandaty od Kukiza niż zupełnie niepewne jako samodzielni narodowcy. Podejście może mało ideowe, ale za to praktyczne.

Jarosław Kaczyński natomiast, określając obecny gabinet jako „eksperymentalny”, zasiał panikę w rządowych ławach. Nawet okrągłe zdania pani premier stały się jakby nieco mniej okrągłe i sama zapowiedziała jakiś audyt rządu.

Polityka 18.2016 (3057) z dnia 26.04.2016; Komentarze; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Idziemy w eksperymenty"
Reklama