Kraj

Mariusz Janicki poleca najnowszy numer POLITYKI

Okładka najnowszego numeru POLITYKI Okładka najnowszego numeru POLITYKI Polityka
Czy Szydło podzieli drogę Kazimierza Marcinkiewicza sprzed dziesięciu lat? Jakie właściwie zastrzeżenia do pracy pani premier ma „naczelnik państwa”?
Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKIMichał Mutor/Agencja Gazeta Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Jarosław Kaczyński nie mógł objąć najważniejszych stanowisk w państwie. PiS pod hasłem „Kaczyński na prezydenta” czy „Kaczyński na premiera” nie zdobyłby większości. Po wcześniejszych klęskach lider PiS to w końcu zrozumiał i postawił na innych. Ale teraz, świadomie lub nie do końca, podkopuje pozycje ludzi, których sam wskazał jako swoich „zastępców”.

Wiele mówi się o podległości i uległości prezydenta Dudy, ale jeszcze bardziej dotyczy to premier Beaty Szydło, którą – w przeciwieństwie do prezydenta – może Kaczyński odwołać w każdej chwili. Czy ta chwila się zbliża? Czy Szydło podzieli drogę Kazimierza Marcinkiewicza sprzed dziesięciu lat? Jakie właściwie zastrzeżenia do pracy pani premier ma „naczelnik państwa”? O tym wszystkim w najnowszej POLITYCE pisze Wojciech Szacki, zachęcam do przeczytania jego bardzo interesującej analizy sytuacji w rządzie.

Ponadto w najnowszym numerze naszego tygodnika znajdziecie Państwo tryptyk na trzy świąteczne dni maja: o dzisiejszym znaczeniu pracy i jej zmieniających się formach mówi w wywiadzie prof. Mirosława Marody (1 maja), o tym, dlaczego polska młodzież brunatnieje pod flagą biało-czerwoną, opowiada prof. Tomasz Szlendak (2 maja), a rocznicowe refleksje na temat trzeciomajowej konstytucji sprzed 225 lat i rozważania o tym, czym był i jest konstytucyjny patriotyzm, znajdziecie Państwo w tekście Adama Krzemińskiego „3majmy się konstytucji”.

Co jeszcze? Całkiem sporo. Bardzo ciekawe badania na temat politycznej wiedzy Polaków prezentuje prof. Radosław Markowski z grupą politologów – okazuje się, jak wiele jest tu chaosu, mylenia pojęć i zwykłej ignorancji. O Muzeum II Wojny Światowej i wojnie muzeów, wynikłej z polityki historycznej nowej władzy, pisze nasza koleżanka z Gdańska, Ryszarda Socha. A Elżbieta Turlej przedstawia sylwetkę zbuntowanej feministki Anki Zawadzkiej, która zasłynęła ostatnio z głośnego protestu w jednym z warszawskich kościołów przeciwko zaostrzaniu przepisów aborcyjnych.

Jeśli jesteśmy przy sylwetkach, to polecam jeszcze jedną: Rafał Woś pisze o Marku Profusie, znanym przed laty polskim biznesmenie, jednym z najbogatszych Polaków, którego nazwisko pojawiło się w tzw. panamskich papierach.

Polecam też teksty z naszego działu kultury: o tym, komu minister Gliński przyznaje państwowe dotacje, a komu nie, oraz o nowym gatunku powieści kryminalnej – thrillerach domowo-małżeńskich.

To mały wycinek naszej oferty, polecam wszystkie pozostałe artykuły. Najnowsza POLITYKA to świetna propozycja na długi majowy weekend.

Miłej Majówki i zajmującej lektury życzy

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyjątkowo długie wolne po Nowym Roku. Rodzice oburzeni. Dla szkół to konieczność

Jeśli ktoś się oburza, że w szkołach tak często są przerwy w nauce, niech zatrudni się w oświacie. Już po paru miesiącach będzie się zarzekał, że rzuci tę robotę, jeśli nie dostanie dnia wolnego ekstra.

Dariusz Chętkowski
04.12.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną