Kraj

Jacek Żakowski wygrał proces z wydawcą książki „Resortowe dzieci”

Jacek Żakowski, publicysta POLITYKI Jacek Żakowski, publicysta POLITYKI Michał Mutor / Polityka
Wydawca książki – „Fronda” – za oskarżenie publicysty POLITYKI o związki ze służbami PRL zapłaci 50 tys. zł zadośćuczynienia. Ma go również przeprosić na łamach prasy i w internecie.

Sąd Apelacyjny w Warszawie 28 kwietnia prawomocnie oddalił apelację wydawnictwa Fronda (wydawcę m.in. kwartalnika „Fronda Lux”), utrzymując orzeczenie sądu I instancji z listopada 2014 r.

Na mocy tego wyroku wydawca książki autorstwa Doroty Kani, Jerzego Targalskiego i Macieja Marosza ma zaprzestać wykorzystywania wizerunku Jacka Żakowskiego na okładce książki i dokonać zmiany jej okładki.

Dodatkowo musi przeprosić publicystę POLITYKI za naruszenie jego dóbr osobistych poprzez publikację w „Gazecie Wyborczej”, POLITYCE, „Gazecie Polskiej Codziennie” i „Gazecie Polskiej” oraz na stronach internetowych „Frondy” i wydawnictwa Fronda. Dodatkowo wydawnictwo musi zapłacić 50 tys. zł zadośćuczynienia za dokonane naruszenie.

Prezes Frondy Michał Jeżewski zapowiedział już, że kasacji do Sądu Najwyższego składał nie będzie i wyrok kończy sprawę.

Jacek Żakowski w pozwie podkreślał, że w wydanej pod koniec 2013 r. książce nie ma żadnych dowodów na jego rzekome powiązania osobiste lub rodzinne ze służbami PRL – jest w niej jedynie mowa o próbach inwigilacji go przez Służbę Bezpieczeństwa.

Autorzy książki, poprzez umieszczenie wizerunku Żakowskiego na okładce książki, dopuścili się – zdaniem sądu – „obelgi i dyskryminacji” względem niego, na czym ucierpiał nie tylko on sam i jego rodzina, ale poważnie nadszarpnięty został również jego dorobek.

Reklama

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną