Kraj

Jacek Żakowski wygrał proces z wydawcą książki „Resortowe dzieci”

Jacek Żakowski, publicysta POLITYKI Jacek Żakowski, publicysta POLITYKI Michał Mutor / Polityka
Wydawca książki – „Fronda” – za oskarżenie publicysty POLITYKI o związki ze służbami PRL zapłaci 50 tys. zł zadośćuczynienia. Ma go również przeprosić na łamach prasy i w internecie.

Sąd Apelacyjny w Warszawie 28 kwietnia prawomocnie oddalił apelację wydawnictwa Fronda (wydawcę m.in. kwartalnika „Fronda Lux”), utrzymując orzeczenie sądu I instancji z listopada 2014 r.

Na mocy tego wyroku wydawca książki autorstwa Doroty Kani, Jerzego Targalskiego i Macieja Marosza ma zaprzestać wykorzystywania wizerunku Jacka Żakowskiego na okładce książki i dokonać zmiany jej okładki.

Dodatkowo musi przeprosić publicystę POLITYKI za naruszenie jego dóbr osobistych poprzez publikację w „Gazecie Wyborczej”, POLITYCE, „Gazecie Polskiej Codziennie” i „Gazecie Polskiej” oraz na stronach internetowych „Frondy” i wydawnictwa Fronda. Dodatkowo wydawnictwo musi zapłacić 50 tys. zł zadośćuczynienia za dokonane naruszenie.

Prezes Frondy Michał Jeżewski zapowiedział już, że kasacji do Sądu Najwyższego składał nie będzie i wyrok kończy sprawę.

Jacek Żakowski w pozwie podkreślał, że w wydanej pod koniec 2013 r. książce nie ma żadnych dowodów na jego rzekome powiązania osobiste lub rodzinne ze służbami PRL – jest w niej jedynie mowa o próbach inwigilacji go przez Służbę Bezpieczeństwa.

Autorzy książki, poprzez umieszczenie wizerunku Żakowskiego na okładce książki, dopuścili się – zdaniem sądu – „obelgi i dyskryminacji” względem niego, na czym ucierpiał nie tylko on sam i jego rodzina, ale poważnie nadszarpnięty został również jego dorobek.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Zapomniana historia Mietka Kosza

Film Macieja Pieprzycy „Ikar. Legenda Mietka Kosza” z brawurową rolą Dawida Ogrodnika przypomina wielką postać tytułowego niewidomego pianisty. To powód, by raz jeszcze zastanowić się nad wciąż nośnym mitem artysty straceńca.

Mirosław Pęczak
19.10.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną