Kraj

Mariusz Janicki poleca najnowszy numer POLITYKI

Okładka najnowszego wydania POLITYKI Okładka najnowszego wydania POLITYKI Polityka
Działania rządzących dowodzą, że są zwolennikami jak największego rozluźnienia związków Polski z Unią.
Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKIMichał Mutor/Agencja Gazeta Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Chociaż prezes Kaczyński zapewnił ostatnio, ze Polska pozostanie w Unii Europejskiej, codzienna praktyka i retoryka jego partii jest zupełnie inna i zmierza w przeciwnym kierunku. Nazywanie unijnej flagi szmatą i wynoszenie jej z Kancelarii Premiera, obraźliwe listy do najważniejszych polityków Unii, lekceważenie jej instytucji, podpieranie się w europarlamencie opiniami najbardziej antyunijnych polityków, szukanie sojuszy z państwami rządzonymi przez eurosceptyków – pokazują prawdziwe oblicze PiS jako zwolenników de facto jak największego rozluźnienia związków Polski z Unią.

Polityka odchodzenia od decyzyjnego centrum Unii Europejskiej w stronę jej peryferiów oznacza w istocie początek Polexitu, likwidacji polskiego udziału w tej organizacji. O tym, czym się może skończyć taka polityka, jaką cenę może za to zapłacić kraj i obywatele, pisze w najnowszej POLITYCE Marek Ostrowski.

W uzupełnieniu proponuję lekturę wywiadu z Danutą Hübner, pierwszą polską komisarz Komisji Europejskiej, która przypomina, jak trudno było Polsce dostać się do elitarnego grona unijnych krajów i jak łatwo teraz trwoniony jest dorobek i szacunek, jaki zyskała przez dwanaście lat członkostwa.

Co jeszcze w najnowszej POLITYCE? O tym, kim są dzisiaj w polskiej polityce symetryści i poputczycy, piszą Wiesław Władyka i niżej podpisany. Elżbieta Turlej opisuje postać ks. Jacka Międlara, do niedawna młodego kapelana narodowców, znanego z bardzo radykalnych wystąpień. Prof. Rafał Wnuk, znawca najnowszej historii, opowiada o tzw. żołnierzach wyklętych, ich skomplikowanych losach i zawłaszczeniu ich mitu przez rządzącą prawicę.

I jeszcze: Mirosław Pęczak opisuje współczesne polskie demonstracje, marsze, protesty – jakie pojawiają się tam symbole, język, odniesienia do historii, jaki jest nastrój i ton. A z innej tematyki: Marcin Rotkiewicz zajął się budzącą duże i sprzeczne emocje ekożywnością, sprawdza fakty i mity, jakie jej towarzyszą – czy są jakieś korzyści zdrowotne i czy warte są pieniędzy wydawanych na jedzenie z pieczątką „eko”?

To tylko niewielka część naszej oferty z najnowszej POLITYKI. Zachęcam do przeczytania pozostałych artykułów i wywiadów, każdy znajdzie dla siebie coś interesującego.

Życzę miłej i treściwej lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną