Prof. Antoni Dudek o IPN po nowemu

Policja historyczna
Prof. Antoni Dudek o rządowych pomysłach lustracyjnych oraz o nowych zadaniach Instytutu Pamięci Narodowej.
„Jestem za tym, by zbiór zastrzeżony został ujawniony, bo nie wierzę, że są tam dokumenty naprawdę istotne dla bezpieczeństwa obecnego państwa”.
Leszek Zych/Polityka

„Jestem za tym, by zbiór zastrzeżony został ujawniony, bo nie wierzę, że są tam dokumenty naprawdę istotne dla bezpieczeństwa obecnego państwa”.

Antoni Dudek na tle eksponatów z wystawy o działalności polskiego, wschodnio-niemieckiego i czechosłowackiego aparatu bezpieczeństwa, 2005 r.
Krzysztof Pacuła/Forum

Antoni Dudek na tle eksponatów z wystawy o działalności polskiego, wschodnio-niemieckiego i czechosłowackiego aparatu bezpieczeństwa, 2005 r.

„Nie znam przypadku, by prokurator IPN wszczął śledztwo i doprowadził do skazania historyka czy dziennikarza za nawet bardzo skrajne poglądy”.
Adrian Grycuk/Wikipedia

„Nie znam przypadku, by prokurator IPN wszczął śledztwo i doprowadził do skazania historyka czy dziennikarza za nawet bardzo skrajne poglądy”.

audio

AudioPolityka Joanna Podgórska - Policja historyczna

Joanna Podgórska: – „Dobra zmiana” dotarła do IPN. Sejm znowelizował ustawę o jego funkcjonowaniu. To było potrzebne?
Prof. Antoni Dudek: – IPN potrzebował zmian, by się dalej rozwijać. Niektóre z nich nowelizacja przeprowadza, ale bardzo wielu, niestety nie. Na przykład tych dotyczących pionu śledczego, który od lat wymaga radykalnej kuracji odchudzającej. Za to wprowadza inne, których rezultaty dopiero zobaczymy. Czy wyjdą Instytutowi na zdrowie? Ja jestem sceptyczny.

Jedną ze zmian miała być rezygnacja z konkursu na prezesa IPN, co według specyficznej logiki posła Arkadiusza Mularczyka, autora nowelizacji, miało zwiększyć niezależność prezesa. Ostatecznie konkurs zostaje. Będzie fasadowy?
Wszystko zależy od składu Kolegium. Mam nadzieję, że ludzie, którzy się w nim znajdą, zdają sobie sprawę, że konkurs na stanowisko prezesa IPN ma już swoją tradycję. Konkurs z 2005 r. miał dwie odsłony, bo w pierwszej żaden z kandydatów nie uzyskał większości. W drugiej zmierzyli się Janusz Kurtyka i Janusz Krupski. Kurtyka wygrał jednym głosem. To było autentyczne starcie dwóch wizji IPN. Po sześciu latach sytuacja powtórzyła się przed Radą IPN, w której mam przyjemność zasiadać. Najpoważniejszymi kandydatami byli obecny prezes dr Łukasz Kamiński i prof. Janusz Wrona. Kamiński również wygrał jednym głosem. Do momentu, gdy nie policzono głosów, naprawdę nie miałem pewności, kto wygra. Mam nadzieję, że również do obecnego konkursu stanie co najmniej dwóch kandydatów, a ich wizje będą zróżnicowane. Byłbym zaskoczony, gdyby prezesa wybrano jednogłośnie.

Kolegium ma zastąpić Radę, a kandydatów nie będzie, jak do tej pory, wskazywać środowisko akademickie, tylko politycy.
To powrót do stanu sprzed 2010 r. i krok wstecz. Podobał mi się system, w którym politycy mieli wprawdzie ostatnie słowo, ale nie decydowali o wszystkim. Środowisko akademickie, w postaci kolegium elektorów (po jednym z każdej uczelni i instytutów PAN, które miały prawo habilitowania z historii), wybierało podwójną liczbę kandydatów dla Sejmu i Senatu. Parlament ostatecznie decydował, kto z nich wchodzi do Rady. Dwóch wybierał prezydent, ale też spośród osób zgłoszonych przez Krajową Radę Sądownictwa i Krajową Radę Prokuratury. Brzmi skomplikowanie, ale to było dobre połączenie proporcji między światem korporacji historyków i prawników a światem polityki. Te dwa porządki się uzupełniały.

Nowa ustawa znosi także kryterium wykształcenia, które musieli spełniać członkowie Rady. Mówi się, że to ze względu na Krzysztofa Wyszkowskiego, który edukację zakończył na szkole podstawowej.
Tu nie zachowano nawet pozoru przyzwoitości. Poseł Mularczyk powiedział to w Sejmie wprost; że byli ludzie, którzy nie mogli w PRL zdobyć wykształcenia, bo byli prześladowani politycznie. Ja tego nie kwestionuję. Ale jeśli mówimy dziś młodym ludziom, że wykształcenie jest legitymacją do sprawowania pewnych funkcji publicznych i ma wartość, to osoby, które nie mogły go zdobyć z przyczyn politycznych, możemy uhonorować inaczej. Na przykład specjalną emeryturą czy odznaczeniem państwowym. Zasiadanie w Kolegium IPN wymaga kompetencji, na przykład do oceny projektów naukowych. Jak ktoś bez matury ma oceniać prace, które często później stają się doktoratami czy habilitacjami? W mojej ocenie jest to działanie na szkodę IPN.

Krzysztof Wyszkowski znany jest z określania Lecha Wałęsy mianem geniusza zbrodni, który ma krew na rękach.
Uważam, że w skład Kolegium nie powinni wchodzić ludzie o skrajnych poglądach. Z pewnością potrzebny jest w nim pluralizm, ale też atmosfera szukania tego, co łączy, a nie dzieli. Jeśli spory wezmą górę, IPN może zostać sparaliżowany.

Jakie mogą być skutki odklejenia IPN od środowiska akademickiego? W ostatnich latach udało się zdjąć z Instytutu odium instytucji radykalnej, ferującej uproszczone oceny i rzucającej mediom agentów na żer. To może wrócić?
W ostatnich latach IPN był pluralistyczny, choć nie wszyscy to doceniali. Krytycy, którzy od początku byli mu przeciwni, specjalnie nie zrewidowali swoich ocen. Dla nich IPN jest zły w każdej postaci. Ja mam poczucie, że IPN świetnie wykorzystał sytuację, gdy politycy mniej się nim interesowali. Nowelizacja z 2010 r., dopuszczająca środowisko akademickie do udziału w tworzeniu władz IPN, była możliwa tylko dlatego, że dla rządzącej wówczas Platformy Instytut nie był tak ważny, jak jest dla PiS. Gdyby dla PO był tak istotny, jak np. rady nadzorcze spółek Skarbu Państwa, to z całą pewnością nikt ze środowiska akademickiego nie byłby dopuszczony do jakiegokolwiek etapu procesu decyzyjnego. Środowisko naukowe historyków dostało wówczas unikalną szansę, która się już nie powtórzy, bo PiS mocną ręką chwyci Instytut. Mam obawy co do tego, jak to się może skończyć dla IPN.

Wiele emocji budzi zapis o odtajnieniu zbioru zastrzeżonego, gdzie zgromadzono dokumenty istotne dla bezpieczeństwa państwa. Głównym zadaniem IPN będzie teraz udowodnienie mitu o wszechobecnym układzie, który zbudował III RP?
Jestem za tym, by zbiór został ujawniony, bo nie wierzę, że są tam dokumenty naprawdę istotne dla bezpieczeństwa obecnego państwa. Zarazem przypuszczam, iż wiele osób przekonanych, że w nim właśnie znajduje się tajemnica legendarnego układu, bardzo się rozczaruje. Ten zbiór został nadmiernie rozbudowany w chwili powstania IPN. Ze strony służb, które postulowały, co ma się w nim znaleźć, doszło do ewidentnego nadużycia. A pierwszy prezes IPN prof. Leon Kieres, mimo ustawowego uprawnienia do weryfikacji tych postulatów, wykazał się naiwnością, uznał bowiem, że wszystkie propozycje służb specjalnych trzeba akceptować, bez wnikania w szczegóły; bo przecież służby najlepiej wiedzą, co jest istotne dla bezpieczeństwa państwa.

Plotka głosi, że w zbiorze są papiery na osoby z pierwszych stron gazet. Ludzi biznesu, kultury, mediów.
Proces redukcji zbioru zastrzeżonego prowadzono od 2006 r., a za prezesury dr. Łukasza Kamińskiego zbiór stopniał z prawie 600 m bieżących akt do niecałych 400 w chwili obecnej. Przyglądałem się niektórym odtajnianym dokumentom. Były to głównie papiery dotyczące akcji wywiadu i kontrwywiadu z końca lat 80., dotyczące np. rozpracowywania zachodnich dyplomatów. Bardzo dużo było teczek funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL, którzy po 1990 r. przeszli pozytywnie weryfikację i trafiali do służby, głównie w UOP. Takim przykładem jest choćby gen. Gromosław Czempiński. Jego teczka kilka lat temu trafiła do zbioru jawnego.

Nie widziałem żadnego odtajnionego dokumentu, który już w 2000 r. mógłby mieć jakiekolwiek znaczenie dla bezpieczeństwa państwa. Natomiast po tym, jak na początku tego roku została ujawniona teczka Jerzego Zelnika, stwierdziłem, że nie jestem w stanie sformułować sensownej hipotezy, co w tym zbiorze się jeszcze znajduje. Straciłem klucz, którym dotąd była dla mnie ochrona interesów ludzi służb specjalnych i ich agentury przeniesionej do III RP oraz informacje na temat operacji zaczętych jeszcze w PRL i później kontynuowanych. Ale Zelnik? To zupełnie absurdalna historia. Dlaczego ktoś uznał na początku XXI w., że jakiekolwiek znaczenie dla bezpieczeństwa państwa ma krótkotrwała współpraca Zelnika z SB w czasach Gomułki?

Albo to była pomyłka i wyjątek, albo rzeczywiście za chwilę wysypią się teczki znanych osób. Pytanie, czy to będą dowody na istnienie spisku i układu. Czy ze znanego już od lat faktu współpracy ojca Jana Kulczyka z Zarządem II Sztabu Generalnego w latach 60. wynikają sukcesy prywatyzacyjne jego syna w latach 90.? Śmiem wątpić. W mojej ocenie największe patologie towarzyszące transformacji ustrojowej wydarzyły się nie do 1989 r., ale po nim. Nie mogły być zatem dokumentowane przez SB. Może przez UOP, ale tych papierów w IPN nie ma. Nie spodziewam się zatem jakiejś wielkiej sensacji po ujawnieniu zbioru zastrzeżonego, choć w indywidualnych przypadkach skutki tej operacji mogą nas zaskoczyć. W IPN nie ma jednak klucza do najważniejszych zagadek i tajemnic III RP. A co do głównego zadania nowego IPN, to myślę, że nie będzie nim szukanie mitycznego układu, ale przebudowa świadomości społecznej w duchu narodowo-patriotycznym, zgodnym z wizją PiS.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną