Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Moody i KODy

Przy-PISy Redaktora Naczelnego

Jak wiemy, agencja ratingowa Moody’s zmieniła prognozę dla Polski ze stabilnej na negatywną.

Używając najmodniejszych słów tygodnia: ten rating to najkrótszy audyt. To, że nie obniżono nam podstawowego wskaźnika, paradoksalnie, też nie najlepiej świadczy o nowej władzy. Jeśli agencja ratingowa kompletnie nie wzięła pod uwagę kilkunastogodzinnego retorycznego masakrowania polskiej gospodarki i państwa podczas tzw. sejmowego audytu, to znaczy, że potraktowała wystąpienia ministrów jako niewiarygodną, czysto propagandową paplaninę. Eksperci Moody’s zignorowali gorące zapewnienia rządu, że polska gospodarka po ośmiu latach poprzednich rządów jest słaba, niewydolna, zadłużona i skorumpowana. Przeciwnie, uznali, że fundamenty ma solidne, a jeśli coś jej może zaszkodzić, to tylko polityka nowych władz. Przykry przekaz.

Najbardziej pesymistyczne jest to, że, tak jak agencja Moody’s, niemal każdy – poza ludźmi rządzącej formacji – kto wypowiada się dziś na temat Polski, stawia prognozę negatywną. Ma być jeszcze gorzej, bo lider ekipy zapewnia, że w niczym nie ustąpi ani się nie cofnie; że rewolucja dopiero się rozpędza. To znaczy, że będzie trwał atak na opozycję, niezależne instytucje i środowiska, sądy i media; że powszechna wymiana kadr na lojalne wobec partii będzie kontynuowana; że gospodarka ma być nacjonalizowana, a budżet zadłużany; że rozszerzane będą uprawnienia służb specjalnych i prokuratury.

Dziś wygląda na to, że drugi, ostrzejszy, etap zacznie się po warszawskim szczycie NATO i zakończeniu wizyty w Polsce papieża Franciszka. Jeśli wierzyć prawicowym mediom i buńczucznym zapowiedziom wielu polityków PiS, to wtedy mogą ruszyć aresztowania, przesłuchania i procesy przedstawicieli opozycji oraz, pod hasłem wymiany elit, czystki we wszystkich środowiskach podejrzewanych (tu cytat z dawnych lat) o sprzyjanie kontrrewolucji i wrogim ośrodkom.

Polityka 21.2016 (3060) z dnia 17.05.2016; Komentarze; s. 6
Oryginalny tytuł tekstu: "Moody i KODy"
Reklama