Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Pierwsza Dama przebiera się i recytuje po niemiecku. Ale wywiadów konsekwentnie nie udziela

Youtube / Kancelaria Prezydenta RP
Pierwsza Dama przemówiła dziś po niemiecku. Germanistka z wykształcenia, płynnym językiem naszych zachodnich sąsiadów zaprasza na Światowe Dni Młodzieży.

„Wierzymy, że pielgrzymi, którzy odwiedzą nasz kraj w ostatnim tygodniu lipca, wrócą do swoich domów wzmocnieni wiarą, nową energią, a także z miłymi wspomnieniami; że nawiążą nowe przyjaźnie i że zakochają się w Polsce” – mówi Agata Kornhauser-Duda.

Nagrano też wersję polską zaproszenia, wygłoszoną wspólnie przez Pierwszą Parę, oraz angielską, w której znajomością języka wykazał się Andrzej Duda. Co ciekawe, pani prezydentowa do występów zmieniła przebranie: występuje w ceglastym kostiumie i w morskim żakiecie. Pan prezydent się nie przebierał, na obu nagraniach wystąpił w tej samej koszuli, garniturze i krawacie. Tak jakby tym strojem znów chciano podkreślić, że Agata Kornhauser-Duda jest niezmiennie elegancka i stylowa.

Magdalena Środa napisała nie tak dawno, że milcząca prezydentowa wygląda tak, „jakby podpisała kontrakt na noszenie eleganckich ubrań u boku prezydenta”. I dalej, że „Agata Duda reprezentuje natomiast to, czym powinna być kobieta według PiS: usłużna, niema, nieobecna, elegancka”. Może ktoś uznać, że to przesada z tym milczeniem. Sprawdziliśmy u źródła.

Na stronie Kancelarii Prezydenta w zakładce Pierwsza Dama jest dedykowana podstrona „wypowiedzi”. Jednak żadnej ustnej wypowiedzi uświadczyć tam nie można. Znajdzie się za to 30 listów podpisanych jej nazwiskiem. Ostatni to list Pierwszej Damy do uczestników 4. pikniku z językiem niemieckim w Sycowie (tego Sycowa, z którego pochodzi Beata Kempa). Jest też list z okazji uroczystości 5-lecia Zespołu Szkół Zawodowych Rzemiosła w Inowrocławiu; list do uczestników uroczystości 10-lecia istnienia Poradni USG Agatowa; do Uczestników Finału I Ogólnopolskiej Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie i jeszcze wiele innych.

List to też wypowiedź, ale jednak pisemna, mniej bezpośrednia i bardziej urzędowa. Agata Kornhauser-Duda wywiadów konsekwentnie nie udziela. W jedynej rozmowie, w gazetce promującej kandydaturę Andrzeja Dudy, chwaliła męża, że „nawet jeśli w danym momencie nie ma go w domu, zawsze potrafi przez telefon udzielić niezbędnych porad”. Szkoda, że nie poradzi jej, aby wreszcie przemówiła.

Anna Komorowska jako Pierwsza Dama też się nasłuchała, że jest za mało aktywna, za mało się udziela i mówi. Ale w porównaniu do Agaty Kornhauser-Duda to jednak była bardzo rozgadana. Przez pierwszy rok prezydentury udzieliła 17 wywiadów (m.in. dla „Gazety Wyborczej”, „Twojego Stylu”, Polskiego Radia, TVN, dla „Wprost”) i podpisała się pod 55 listami. Jej następczyni woli pozostać niema, nieobecna, ale jakże elegancka. W stroju – bo to milczenie przestaje być już eleganckie.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną