Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Paraliż sędziego Pszczółkowskiego

Mizerski na bis

Polityka
Przykładem znęcania się prezesa Trybunału Konstytucyjnego nad popieranym przez PiS sędzią Pszczółkowskim było wyznaczenie go do przewodniczenia składowi sędziowskiemu.

Prezes Rzepliński pogwałcił w ten sposób prawo Pszczółkowskiego do bycia sędzią TK i pobierania z tego tytułu wynagrodzenia, a jednocześnie nieuznawania wyroków wydawanych przez ten Trybunał. Do nieuznawania tych wyroków zobowiązali Pszczółkowskiego: suweren, prezydent Duda oraz Beata Szydło, która nie może ich również publikować. Jedyne wyroki, które prezydent Duda uznaje i które Beata Szydło może publikować, to wyroki wydawane w różnych sprawach przez prezesa Kaczyńskiego.

Jakiś czas temu prezes Kaczyński wydał wyrok, że sędzia Pszczółkowski ma zasiadać w Trybunale Konstytucyjnym, a prezydent Duda ma go w nocy zaprzysiąc. Z tym że w wyroku prezesa nie było ani słowa o tym, że sędzia Pszczółkowski ma uczestniczyć jako przewodniczący w wydawaniu wyroków TK. Dlatego fakt przewodzenia przez Pszczółkowskiego składowi TK trzeba uznać za działanie rażąco niezgodne z orzecznictwem Jarosława Kaczyńskiego. Można zapytać, czy w tej sytuacji orzeczenie składu, któremu przewodniczył Pszczółkowski, jest ważne? Osobiście uważam, że jest bardzo ważne, zwłaszcza dla relacji Pszczółkowskiego z Kaczyńskim.

Przyznam, że wysoko oceniam plan sędziego polegający na tym, że po objęciu przewodnictwa składu sędziowskiego doprowadził on do wydania orzeczenia, pod którym się podpisał, a następnie się z tym orzeczeniem nie zgodził i uznał je za nieważne, bo podjęte „w sprzeczności z przepisami ustawy”. W zdaniu odrębnym Pszczółkowski przypomniał, że pięcioosobowy skład, który pod jego przewodnictwem orzekał, nie mógł orzekać, gdyż pisowska nowelizacja ustawy o TK nie przewiduje składu pięcioosobowego.

Polityka 26.2016 (3065) z dnia 21.06.2016; Felietony; s. 99
Oryginalny tytuł tekstu: "Paraliż sędziego Pszczółkowskiego"
Reklama