Kraj

Wraca stary system edukacji. 4 najważniejsze zmiany w szkolnictwie

Krzysztof Wojda / Reporter
Minister Anna Zalewska podsumowała ogólnopolską debatę na temat szkolnictwa i przedstawiła propozycje zmian w systemie edukacji. Oto najważniejsze z nich.

1. Osiem lat szkoły podstawowej, w tym edukacja wczesnoszkolna w klasach I-IV. Jak mówiła Anna Zalewska, w klasach I-IV szkoły podstawowej poziom nauczania będzie podstawowy, a w klasach V-VIII – poziom gimnazjalny.

2. Wracają czteroletnie licea ogólnokształcące. Na dalszym etapie edukacji uczniowie będą mieli do wyboru czteroletnie liceum ogólnokształcące, pięcioletnie technikum lub dwustopniową szkołę branżową, która zastąpić ma dzisiejsze szkoły zawodowe.

3. Pierwszy rocznik objęty nową podstawą programową ma rozpocząć naukę w szkołach podstawowych w roku szkolnym 2017/2018. Klasy I i VII będą prowadzone według nowej podstawy programowej – zapowiedziała na konferencji minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

4. W ramach zapowiadanej przez MEN reformy zapowiedziano trzyletni okres przejściowy. W tym czasie klasy VII, która odpowiada obecnie I klasie gimnazjum, będą mogły znajdować się w budynku gimnazjum lub szkoły podstawowej.

Szefowa MEN zapewnia, że nowy system edukacji ma doprowadzić do tego, by mimo niżu demograficznego nie trzeba było zwalniać nauczycieli.

Skrócenie czasu nauki w szkole podstawowej do 6 klas oraz gimnazjum wprowadzono w 1999 roku. Ówczesną reformę oświatową wprowadzano z zamiarem podniesienia poziomu nauczania.

Cztery lata liceum - tyle trzeba żeby wykształcić elitę Rzeczpospolitej. Żeby ci ludzie mieli czas nie tylko na przygotowanie się do poważnej matury, ale na osobisty rozwój – mówi minister edukacji narodowej Anna Zalewska, w tygodniku „wSieci”.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną