Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Wyprzedaż po włosku

Na giełdzie spekuluje się, że to prawdopodobnie dopiero początek wyprzedaży. Na giełdzie spekuluje się, że to prawdopodobnie dopiero początek wyprzedaży. PAP

Włoski właściciel Pekao SA sprzedał duży pakiet akcji banku. Co to oznacza dla klientów?

Pekao SA, drugi największy bank działający w Polsce, prowadzi 3,7 mln kont osobistych i posiada prawie 160 mld zł aktywów. Do niedawna ponad 50 proc. akcji Pekao SA miał włoski gigant Unicredit. Jednak od ubiegłego tygodnia Włosi mają już tylko 40 proc. udziałów, bo resztę w trybie pilnym sprzedali. Oficjalnie nie wiadomo komu, ale podobno różnym inwestorom spoza Polski. Na razie zatem nic się nie zmienia, bo Unicredit wciąż może niezagrożony rządzić w Pekao SA. Jednak na giełdzie spekuluje się, że to prawdopodobnie tylko początek wyprzedaży, a za trzy miesiące Unicredit pozbędzie się kolejnych akcji. Włosi pilnie potrzebują dodatkowego kapitału, aby przetrwać własny kryzys bankowy. Najchętniej pewnie sprzedaliby całość Pekao SA, ale nie znaleźli kupca, który nie tylko byłby skłonny wyłożyć od razu ok. 18 mld zł, ale chciałby też zainwestować w kraju, gdzie rząd nie kryje swojej niechęci do zagranicznych bankowców.

Klienci Pekao SA zadają sobie na pewno pytania: bać się, uciekać do konkurencji, a może spokojnie przeczekać to zamieszanie? PiS na pewno by chciał, żeby Pekao dołączyło do grona „repolonizowanych” instytucji, czyli przeszło pod kontrolę banku z siedzibą w Polsce, najlepiej zarządzanego przez państwo. Jednak PKO BP nie może kupić Pekao, bo połączenie dwóch największych banków ograniczałoby konkurencję na rynku. Podejrzenia padają zatem na PZU, które mogłoby skupować akcje Pekao poprzez kontrolowany przez siebie Alior Bank. Ten jednak stanowczo temu zaprzecza.

Pekao SA jest na pewno łakomym, choć bardzo dużym kąskiem.

Polityka 30.2016 (3069) z dnia 19.07.2016; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 7
Reklama