„Polityka” prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Mariusz Janicki poleca najnowszy numer POLITYKI

Okładka nowego wydania POLITYKI Okładka nowego wydania POLITYKI Polityka
Rośnie rola politycznych przywódców. Ale czy ci, którzy teraz rządzą, są nam w stanie zapewnić bezpieczeństwo?
Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKIMichał Mutor/Agencja Gazeta Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Kiedy czasy są niespokojne, przyszłość niejasna i wciąż pojawiają się coraz groźniejsze akty terroru, rośnie rola politycznych przywódców. Czy ci, którzy teraz rządzą w najważniejszych państwach, ale też tych mniejszych, jak Polska, są w stanie udźwignąć ciężar odpowiedzialności, dać społeczeństwom poczucie bezpieczeństwa? Czy nie są za bardzo letni, przezroczyści, nijacy?

Z drugiej zaś strony widać wysyp populistów, krzykaczy, satrapów, kabotynów, likwidujących krok po kroku demokratyczny system. Czy zatem liberalna strona świata ma szansę na swoich wizjonerów, silnych, charyzmatycznych ludzi, ale respektujących zasady wolnego, tolerancyjnego świata? Czy to jest w ogóle możliwe?

W najnowszej POLITYCE zastanawia się nad tym Jacek Żakowski. Dokonuje przeglądu typów współczesnych przywódców, analizuje ich przewagi i słabości, szukając zarazem – jak ich nazywa – Ikarów, polityków, którzy byliby w stanie przeprowadzić swoje państwa przez czasy chaosu. Bardzo polecam Państwu ten wnikliwy, dający do myślenia artykuł, który w nowym numerze jest naszym materiałem okładkowym.

W najnowszym wydaniu POLITYKI można jeszcze znaleźć: polityczny reportaż Malwiny Dziedzic o wewnętrznych rozgrywkach w największej partii opozycyjnej Platformie Obywatelskiej; sylwetkę nowego prezesa IPN pióra Anny Dąbrowskiej oraz dwie interesujące rozmowy – z teolożką Haliną Bortnowską o tym, do jakiej Polski przyjeżdża papież Franciszek i czy uda mu się trochę „nawrócić” polski Kościół, i wywiad z historykiem prof. Andrzejem Paczkowskim o tym, czy można mieć polityczną władzę nad zbiorową pamięcią.

I jeszcze kilka atrakcyjnych pozycji z nowego numeru:

o specyficznym zawodzie – „żony stanu”, czyli o małżonkach najwyższych urzędników, prezydenta, premiera, ale też ambasadorów, które mają swoje obowiązki, ale czy powinny za to dostawać wynagrodzenie? PiS odstąpił od swojego projektu wynagradzania pierwszej damy, ale problem pozostał.

o wielkiej armii kucharzy, kelnerów, barmanów, restauratorów, którzy karmią nas na co dzień, a zwłaszcza w wakacje: jak wygląda to „zbiorowe żywienie” od ich strony, od kuchni?

– i wreszcie o zjawisku depresji poporodowej, podstępnej przypadłości, która jest coraz groźniejszym zjawiskiem społecznym, a nie jest w Polsce skutecznie leczona.

Nie brak też artykułów na tematy popkulturowe. Rekomenduję tu dwa: o zdobywających wielką popularność amerykańskich serialach opartych na prawdziwych, głośnych sprawach kryminalnych oraz o – jakże by ich mogło zabraknąć – pokemonach i źródłach światowego szału, jakie ostatnio wywołały.

Polecam wszystkie pozostałe teksty. Zachęcam do zakupu POLITYKI z kolejną książką z naszej wakacyjnej serii detektywistycznej, tym razem Viveca Sten, „Na spokojnych wodach”. A także – uwaga! – ponownie wraz z naszym tygodnikiem można kupić najnowszą część sagi „Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy”.

Miłej lektury i oglądania!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną