Kraj

W wieku 89 lat zmarł kard. Franciszek Macharski

WALDEMAR KOMPALA / Agencja Gazeta
Kardynał zmarł w szpitalu, gdzie trafił po tym, jak stracił przytomność i doznał urazu. Był metropolitą krakowskim w latach 1979–2005. Jego poprzednikiem i przyjacielem był Karol Wojtyła.

Franciszek Macharski przez ponad 25 lat pełnił funkcję arcybiskupa metropolity krakowskiego, a od 1979 r. (przez 15 lat) był wiceprzewodniczącym episkopatu Polski. W czerwcu 2005 r. przeszedł na emeryturę i zamieszkał w sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta w Krakowie.

Kardynał urodził się w Krakowie w maju 1927 r. W czasie okupacji pobierał nauki w Szkole Handlowej i na tajnych kompletach. Maturę zdał po zakończeniu II wojny światowej. Studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie, a później jeszcze na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po powrocie ze studiów teologicznych w Szwajcarii, gdzie zdobył stopień doktora, wykładał teologię w Krakowie.

Pod koniec grudnia 1978 r. papież Jan Paweł mianował go swoim następcą na urzędzie arcybiskupa metropolity krakowskiego. Jako dewizę biskupią przyjął słowa: „Jezu ufam Tobie”.

Na początku lat 50. odmówił współpracy z SB. Przeciwstawiał się komunistycznej władzy, organizował przemarsze kleryków w centrum Krakowa. Wspierał „Solidarność”, a w czasie stanu wojennego w latach 1981–1983 w ramach Arcybiskupiego Komitetu Pomocy Więźniom i Internowanym zabiegał o prawa internowanych i ich rodzin. Po 1980 r. został współprzewodniczącym reaktywowanej Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. W 2012 r. Instytut Pamięci Narodowej przyznał mu nagrodę Świadek Historii. W 2015 r. otrzymał złotą odznakę Zasłużony dla NSZZ „Solidarność".

Współzakładał Stowarzyszenie Siemacha. Przez prezydenta Bronisława Komorowskiego został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Wiele miast przyznało mu honorowe obywatelstwa, m.in. Wieliczka, Mszana Dolna i Nowy Targ.

Kard. Macharski trafił do krakowskiego szpitala 12 czerwca w godzinach popołudniowych. Metropolita senior archidiecezji krakowskiej przewrócił się na schodach i najprawdopodobniej złamał kręgosłup. Kardynał Stanisław Dziwisz udzielił mu wówczas sakramentu namaszczenia chorych. Podczas zeszłotygodniowej pielgrzymki w Polsce odwiedził go papież Franciszek.

Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Zygmunt Freud i jego rewizja natury człowieka

Gdy Albert Einstein wytyczał nową drogę myśleniu o przestrzeni, czasie i grawitacji, wiedeński lekarz Zygmunt Freud rewidował wiedzę o istocie człowieczej natury.

Joanna Cieśla
08.09.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną