Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Film „Smoleńsk” Antoniego Krauze wejdzie do kin 9 września  

Adam Lach/Napo Images / Forum
Premiera filmu, zaplanowana na połowę kwietnia tego roku, została w niejasnych okolicznościach odwołana.

Kino Świat, dystrybutor filmu, wyjaśnia dla PAP, że „widać już koniec prac nad kłopotliwymi efektami specjalnymi, przez które premiera została w ostatniej chwili przesunięta w kwietniu”.

Prace nad filmem rozpoczęły się w Warszawie trzy lata temu, w 2013 r. Pełną parą ruszyły jednak dopiero pod koniec lutego ubiegłego roku. Premiera filmu, zaplanowana na połowę kwietnia tego roku, została w niejasnych okolicznościach odwołana. Mimo że w kinach w całej Polsce wisiały już plakaty promujące.

„10 kwietnia 2010 r. rządowy samolot Tupolew 154 z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i towarzyszącymi mu 95 osobami – członkami oficjalnej delegacji zmierzającej do Katynia – ulega katastrofie w Smoleńsku. Wszyscy pasażerowie giną na miejscu. Tragedia wywołuje ogromne poruszenie w Polsce i na świecie. Nina (Beata Fido), dziennikarka pracująca dla dużej, komercyjnej stacji telewizyjnej, próbuje dowiedzieć się, jakie były powody katastrofy” – tak opisuje film dystrybutor.

I dalej czytamy, że „z każdą kolejną godziną dziennikarskiego śledztwa Nina przekonuje się, że prawda jest o wiele bardziej złożona, niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać”. 

W zwiastunie padają zaś takie słowa: „Prawdę znają Amerykanie, pewnie służby innych krajów też. Fakt, że do teraz milczą może oznaczać, że prawda o Smoleńsku nas przerazi”.

Dystrybutor zaprezentował w tym tygodniu nowy zwiastun:

Według dystrybutorów katastrofa smoleńska była najważniejszym wydarzeniem w III RP, najtragiczniejszą chwilą w polskiej historii od czasu II wojny światowej. Przekonują także, że wpłynęła i wpływa na losy dzisiejszej Polski i życie Polaków w sposób niebywale silny. To wydarzenie, „które nas podzieliło bardzo głęboko. Dlatego próba zmierzenia się z tym tematem jest nie tylko wielkim wyzwaniem, ale i obywatelskim obowiązkiem twórcy”.

Film został zrealizowany na podstawie scenariusza Antoniego Krauzego, Tomasza Łysiaka, Macieja Pawlickiego i Marcina Wolskiego. Za zdjęcia, realizowane w Polsce i USA, odpowiada Michał Pakulski. Muzykę skomponował Michał Lorenc. Rolę prezydenta Lecha Kaczyńskiego zagrał Lech Łotocki, a Marii Kaczyńskiej – Ewa Dałkowska. W „Smoleńsku” zagrają też m.in. Jerzy Zelnik, Katarzyna Łaniewska, Dominika Figurska i Anna Samusionek.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną