Kraj

Mariusz Janicki poleca najnowszy numer POLITYKI

Okładka nowego wydania POLITYKI Okładka nowego wydania POLITYKI Polityka
Czy Hanna Gronkiewicz-Waltz utrzyma stanowisko? Co może jej zrobić PiS?
Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKIMichał Mutor/Agencja Gazeta Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Afera warszawska, związana z reprywatyzacją działek i kamienic, swoim politycznym znaczeniem wykracza daleko poza kamienice i poza Warszawę. Rozpoczyna się nowy etap walki o władzę, i tylko pozornie lokalną.

Warszawa to bastion Platformy, odebranie tej partii funkcji prezydenta stolicy byłoby znaczącym sukcesem rządzącego PiS. Zwłaszcza że ugrupowanie to ma pełnię władzy centralnej, ale wciąż niewiele znaczy w samorządach. Warszawa byłaby więc wymarzonym przyczółkiem do inwazji na „teren” i przejęcie władzy niemal absolutnej.

Ta polityczna strona afery może utrudnić wyjaśnienie samego mechanizmu przejmowania stołecznych nieruchomości, co jest bardzo istotne. O wszystkich aspektach zamieszania w Warszawie piszemy w najnowszej POLITYCE. Czy Hanna Gronkiewicz-Waltz utrzyma stanowisko? Co może jej zrobić PiS, jakie ma prawne instrumenty? Jak rozegra to Platforma, a jak inne formacje opozycyjne? Na te i wiele innych pytań odpowiadają autorzy naszego okładkowego artykułu, Joanna Sawicka i Wojciech Szacki, a tytuł tekstu to „Kamienice u szyi”.

Co ponadto w najnowszym numerze? Ewa Wilk zastanawia się, dlaczego tak często – a potwierdzają to liczne badania – Polacy czują się skrzywdzeni, przez innych, przez los, państwo, sądy, urzędy, instytucje. Skąd się bierze ta mentalność skrzywdzonego, specyficzna nieufność, czujność czy aby ktoś nie chce zaszkodzić, oszukać? Zachęcam do przeczytania tego bardzo interesującego, wspartego analizami ekspertów, tekstu.

Joanna Cieśla opisuje natomiast stan polskich szkół na progu nowego roku szkolnego, kiedy do edukacji zawitała właśnie organizacyjna i programowa rewolucja, przygotowana przez rząd Beaty Szydło. Co czeka nauczycieli, ilu może być zwolnionych, jaka przyszłość przed uczniami likwidowanych stopniowo gimnazjów, czy do oświaty wkroczy ideologia?

Polecam też tekst Agaty Szczerbiak o tym, jak Polacy radzą sobie w obliczu coraz trudniejszego dostępu do procedury in vitro. Okazuje się, że pojawił się nieoficjalny, niejako chałupniczy, rynek sztucznego zapłodnienia, prowadzący do niezwykłych sytuacji. Szczegóły w tekście naszej autorki. A Marcin Kołodziejczyk relacjonuje z Rzeszowa konflikt wokół pomnika wdzięczności Armii Radzieckiej – część mieszkańców chce jego likwidacji, ale większość opowiada się za tym, aby pomnik pozostał. Przeprowadzono w mieście nawet sondaż opinii. Bardzo interesująca historia, polecam.

I jeszcze: o nowych wersjach wielkich hitów filmowych sprzed lat; o objazdowych występach (z kłopotami) Krystyny Jandy; o tym, jakie piosenki emitują dzisiaj stacje radiowe, i dlaczego właśnie takie; i o miłośnikach drzew, arborystach. Na deser reportaż Marka Ostrowskiego z arabskiego Kataru, niezwykłego państwa na pustynnych piaskach.

Te i wiele innych artykułów znajdziecie Państwo w najnowszej POLITYCE. Zachęcam do kupienia naszego tygodnika wraz z fascynującym dodatkiem historycznym „Tajniki II wojny” – o ściśle tajnych operacjach, grze wywiadów, wielkich akcjach kamuflażu i dezinformacji. Świetna, wręcz sensacyjna lektura na końcówkę lata.

Życzę miłej lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną