Kraj

Mariusz Janicki poleca najnowszy numer POLITYKI

Polityka
W polskiej polityce widać wyraźne przyspieszenie smoleńskie.
Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKIMichał Mutor/Agencja Gazeta Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

To nie tylko film Antoniego Krauzego ukazujący zamachową wersję katastrofy, ale także zapowiedzi ujawnienia „wstrząsających” dokumentów, prezentacji wyników śledztwa, przeprowadzenia ekshumacji wszystkich ciał ofiar. W ten plan wpisują się również inne działania: stawianie kolejnych pomników, „apele poległych” podczas każdej uroczystości z udziałem wojska, proces Tomasza Arabskiego, dziesiątki wypowiedzi polityków PiS i dziennikarzy związanych z tą partią, podnoszących winę politycznych przeciwników za tragedię w Rosji.

Smoleński zamach, który przez lata był mitem jednego ugrupowania, teraz jest przekuwany w oficjalną państwową ideologię. Jak dokonuje się ten proces, z jakich politycznych i socjotechnicznych narzędzi korzystają jego inicjatorzy – o tym pisze Grzegorz Rzeczkowski w najnowszym numerze POLITYKI. W uzupełnieniu tego interesującego tekstu znajdziecie państwo rozmowę z psychologiem prof. Tomaszem Maruszewskim o tym, jak politycy, manipulując historią potrafią dokonać rzeczy wydawałoby się niemożliwej – zmienić nawet osobiste wspomnienia człowieka. A w dziale kulturalnym POLITYKI sylwetka znanego kompozytora Michała Lorenca, autora muzyki do filmu „Smoleńsk”.

Co jeszcze w najnowszym wydaniu naszego tygodnika? O lekach dla seniorów, które obiecała w kampanii wyborczej dzisiejsza władza – jak to w praktyce wygląda, ile pozostało z szumnych zapowiedzi? O aferze Amber Gold – rusza właśnie komisja śledcza, mająca zbadać te głośną sprawę, a przede wszystkim, jak się wydaje, dopaść byłego premiera Donalda Tuska. O Kazimierzu Ujazdowskim, europośle PiS, który jako jedyny polityk tej partii ma odmienne niż koledzy zdanie w sprawie Trybunału Konstytucyjnego i nawołuje do poszanowania konstytucji.

Polecam też bardzo interesującą rozmowę z generałem w stanie spoczynku Januszem Bronowiczem, o tym, jak szef MON Antoni Macierewicz wyobraża sobie polską armię, co już zdążył zmienić i co zamierza dalej.

Wstrząsające wrażenie robi tekst Agnieszki Sowy o ciężkim losie cyrkowych zwierząt, jak są traktowane, jak żyją na co dzień, i co się robi aby przerwać tę ich gehennę – coraz więcej miast odmawia wjazdu cyrków z dzikimi zwierzętami.

Zachęcam też do przeczytania poruszającego reportażu Artura Domosławskiego z Kolumbii, gdzie kończy się wieloletnia wojna domowa, ale czy aby naprawdę? Także do lektury artykułu o tym, jak wyglądają Stany Zjednoczone 15 lat po ataku na wieże WTC – jak tamte wydarzenia odbiły się na amerykańskiej polityce i jakie dziś, w roku wyborów, widać konsekwencje 11 września 2001 r.

To wciąż niewielki wybór z propozycji, jakie przygotowaliśmy dla Państwa w najnowszym numerze POLITYKI. Zachęcam do zapoznania się z wszystkimi pozostałymi i do nabywania kolejnych wydań naszego tygodnika – zaczął się nowy polityczny sezon i wszystko wskazuje na to, że będzie się działo, a my w redakcji nie przegapimy niczego istotnego…

Miłej lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Reklama

Czytaj także

null
Świat

Dlaczego Kamala Harris przegrała i czego Demokraci nie rozumieją. Pięć punktów

Bez przesady można stwierdzić, że kluczowy moment tej kampanii wydarzył się dwa lata temu, kiedy Joe Biden zdecydował się zawalczyć o reelekcję. Czy Kamala Harris w ogóle miała szansę wygrać z Donaldem Trumpem?

Mateusz Mazzini
07.11.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną