R4S, firma zaprzyjaźniona biznesowo i towarzysko z Adamem Hofmanem, organizowała szkolenia z wystąpień publicznych dla członków zarządu Grupy Azoty. Jak dowiedziała się POLITYKA, umowę z Azotami podpisano w maju, a „wynagrodzenie za szkolenie medialne miało wartość rynkową”. Jaką dokładnie? Tego nie można się dowiedzieć, bo wynagrodzenie jest objęte tajemnicą handlową.
Ale to niejedyna firma, dla której R4S świadczyła swoje usługi. Kilka dni przed wyborami parlamentarnymi – 16 października 2015 r. – R4S podpisała też umowę z KGHM. „Umowa trwała zaledwie 2,5 miesiąca, zawarta za czasów poprzedniego Zarządu” – mówi Jolanta Piątek, rzeczniczka prasowa KGHM. Umowa obejmowała doradztwo w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Ktoś tłumaczy, że poprzedni zarząd KGHM czuł wiatr politycznych zmian i dmuchał na zimne. Co można rozumieć tak, że podpisanie umowy ze spółką związaną z byłym politykiem PiS miało uchronić KGHM przed kadrowymi zawirowaniami. Nie uchroniło.
R4S świadczy usługi z zakresu PR. Przed rokiem założyli ją Michał Wiórkiewicz (asystent byłych premierów Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, bliski współpracownik Hofmana) i były rzecznik policji Mariusz Sokołowski.
„Gazeta Wyborcza” zapytała Sokołowskiego o listę klientów. Sokołowski odpowiedział, że nie ujawniają, kto jest ich klientem ani wartości kontraktów, o ile klient sam tego nie zrobi. POLITYKA wysłała pytania do wielu spółek skarbu państwa o to, czy są lub były związane umową z R4S. Z pięciu spółek (Lotos, Orlen, Polska Grupy Zbrojeniowe, KGHM i Azoty), do których w piątek z kontrolą weszło CBA, nie odpowiedziała nam jeszcze tylko PGZ. Rzecznik Orlenu napisał: „W rejestrach PKN ORLEN nie został stwierdzony fakt zawarcia umowy z przedmiotową firmą”.