Kraj

Ks. Międlar wystąpił ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy. „Chcę zachować twarz”

Agencja Gazeta
„Wielu – zupełnie niesłusznie – wystrzeli dziś korki od szampana” – pisze ks. Jacek Międlar w oświadczeniu opublikowanym na Twitterze.

Informację o wystąpieniu ks. Jacka Międlara ze Zgromadzenia Misjonarzy podała Katolicka Agencja Informacyjna. Ks. Kryspin Banko CM potwierdził, że 26 września opuścił je na własne życzenie. „Wiele osób modliło się w intencji księdza Jacka w ostatnich miesiącach. Proszę, aby taką samą modlitwą otoczyć go w tych trudnych dla niego chwilach. Mogę zapewnić, że to samo czynimy w naszym zgromadzeniu” – wyjaśniał ks. Banko „Gazecie Wyborczej”.

W podobnym tonie wypowiedział się przełożony Domu Prowincjalnego Zgromadzenia Księży Misjonarzy ks. Paweł Holc. Nie zna przyczyn odejścia ks. Międlara ani jego dalszych planów. Podkreśla jednak, że chodzi o jego polityczne zaangażowanie, „które kłóci się z misją Kościoła”, co do zasady apolitycznego.

Informację potwierdził wreszcie ks. Jacek Międlar, publikując na Twitterze specjalne oświadczenie:

Nie wiadomo, czy decyzja ks. Międlara jest ostateczna, ale ks. Holc zapewnia, że jeśli kapłan zechce – może wrócić. „Nigdy nie jest tak, żeby droga była od razu zamknięta. Dopóki nie podejmie decyzji, które te drzwi do końca zamkną” – wyjaśnia.

Ks. Jacek Międlar budził kontrowersje, stając się duchowym autorytetem narodowców, zwłaszcza po mszy, którą odprawił w ich intencji w kwietniu w katedrze białostockiej. Msza odbyła się na okoliczność 82. rocznicy powstania Obozu Narodowo-Radykalnego. 19 kwietnia przełożeni wystosowali wobec duchownego zakaz wystąpień publicznych, ale ks. Międlar pozostawał (i pozostaje) aktywny w mediach społecznościowych.

27 września prokuratura białostocka uznała, że w kazaniu wygłoszonym (publikujemy jego fragmenty) w katedrze białostockiej ks. Jacek Międlar nie nawoływał do nienawiści. Zawiadomienie do prokuratury złożyła posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus. Czym zasłużyła sobie zresztą na mocną wypowiedź, w której także dopatrywano się znamion mowy nienawiści.

Czytaj także: Ksiądz Jacek Międlar, męczennik narodowców

Reklama

Czytaj także

Kultura

Kompozytorki wchodzą do gry

Kiedyś mieliśmy wśród kompozytorek pojedyncze przykłady spektakularnych karier. Ale najmłodsze pokolenie idzie całą ławą, co było widoczne na jesiennych festiwalach muzyki współczesnej.

Dorota Szwarcman
01.12.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną