Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Grzegorz Schetyna: Zlikwidujemy IPN i CBA, zapiszemy kompromis aborcyjny w konstytucji

Przemek Swiderski / EAST NEWS
W niedzielę w Gdańsku odbyła się Konwencja Krajowa PO. Półtora tysiąca działaczy podsumowało konwencje regionalne, a także przyjęło deklarację programową, w której określono kierunki działania na najbliższe lata.

Według przewodniczącego Grzegorza Schetyny Platforma ma być konserwatywno-liberalną partią centrową. Schetyna przyznał, że partia za mało słuchała ludzi i zapłaciła za to wielką cenę, przegrywając wybory. Dodał, że Platforma zapłaciła cenę za styl uprawiania polityki. „Wiemy, że na tym polu niektórzy z nas po prostu zawiedli i za to muszę i za to chcę w imieniu Platformy dzisiaj jeszcze raz powiedzieć: przepraszam” – mówił przewodniczący PO.

Grzegorz Schetyna przedstawił następujące postulaty Platformy Obywatelskiej (cytaty):

1. Zlikwidować IPN.

Badanie historii nie może służyć manipulowaniu faktami. Nie możemy pozwolić na to, by niszczono legendy i bohaterów, by urzędnicy pisali historię na zlecenie politycznych mocodawców.

Przywrócimy Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i tam przekażemy zadania IPN. Historia wróci do szkół i na uniwersytety, a dział edukacyjny IPN stanie się częścią instytutu historii Polskiej Akademii Nauk.

2. Zlikwidować Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Ściganie przestępców to zadanie dla policji i służb, a nie dla polityków. Nie będzie naszej zgody na to, żeby powoływać nadpolicję, która dla wywołania strachu i paraliżowania swoich politycznych przeciwników przez aktualnie rządzących prowadzi działania operacyjne.

To nie są narzędzia demokratycznej władzy, Polska obywatelska takich narzędzi nie potrzebuje, dlatego kompetencje CBA przekażemy do specjalnego wydziału do walki z korupcją Centralnego Biura Śledczego Policji. Tam eksperci i policjanci będą się tym zajmować.

3. Stworzyć zespół ds. zbadania przypadków manipulowania przyczynami katastrofy smoleńskiej.

Jest jeszcze jeden fałszywy, fatalny, zatruwający nasze życie publiczne owoc i to jest działalność Antoniego Macierewicza i wszystko, co jest związane z katastrofą smoleńską. Wykorzystując tragiczną katastrofę smoleńską, w której przecież – jak wiecie – zginęło też wielu naszych przyjaciół, wykorzystuje się tę katastrofę do nikczemnych, politycznych gier, do zakłamywania rzeczywistości.

4. Obowiązujący dziś kompromis aborcyjny zapisać w konstytucji.

Chcę powiedzieć bardzo wyraźnie, że kompromis antyaborcyjny, to, co udało się zrobić na początku lat 90., dla nas wszystkich jest prawną świętością. Zrobimy wszystko, zbudujemy większość konstytucyjną i zapiszemy kompromis aborcyjny i będzie on chroniony w konstytucji Rzeczypospolitej.

5. 500+ na każde dziecko.

Nie ma powodu, żeby program 500+ nie obejmował wszystkich dzieci. Nie może wykluczać matek samotnie wychowujące dzieci. To poprawimy.

6. Pierwsza praca dla młodych – 100 tys. miejsc pracy.

Start zawodowy i życiowy jest wyprawą w nieznane, ale nie może być wyprawą w niebezpieczne. Zatrudnianie młodych ludzi musi się też opłacać pracodawcom system opodatkowania startu zawodowego powinien wspierać i promować ludzi wchodzących na rynek pracy. 

7. Polska europejska zamiast Polski PiS.

Polska to dla nas kraj, który musi być liderem. Liderem zmian w Europie. Musimy zwyciężyć dla nowych pokoleń. Wybór jest między Polską europejską a Polską PiS.

Krajową Konwencję PO zainaugurowało wystąpienie Lecha Wałęsy. „Właściwe przegraliście na własne życzenie, ale dziś macie obowiązek jako najwięksi odzyskać to, co straciliśmy” – mówił były prezydent. Dodał, że największym błędem PO było to, że codziennie ministrowie nie tłumaczyli w telewizji, co robią. „Oddaliście pole na demagogię i populizm, i opowiadanie głupot, i to zafunkcjonowało w narodzie” – ocenił Wałęsa. Dopingował ludzi Platformy: „Musicie się wziąć do roboty”.

Były wiceszef MSZ Rafał Trzaskowski zachęcał do rozpoczęcia debaty na temat wejścia Polski do strefy euro: „Nie damy się zmarginalizować, dlatego musimy również mówić o tematach trudnych, takich jak wejście do strefy euro, bo my nie możemy sobie pozwolić na to, żeby być na marginesie Unii Europejskiej, gdzie nas próbuje zesłać PiS” – podkreślił.

Ewa Kopacz apelowała: „Musimy być nie tylko opozycją totalną, ale również opozycją moralną”. Według niej opozycja moralna to taka, której podstawowym zadaniem jest stać po stronie obywateli okłamywanych i obrażanych przez obecną władzę. Postulowała m.in. o obronę kobiet przed zaostrzeniem prawa antyaborcyjnego. Była premier pytała również, czy to solidarność czy egoizm „każe rządzącym przymilać się do zastępów ogolonych na łyso członków ONR tylko po to, by łatwiej było im zawłaszczyć dla swojego interesu politycznego nasze święta narodowe, patriotyzm i dumę”.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną