Polskie kobiety piszą listy do eurodeputowanych: Ratujcie nas!
W środę wieczorem w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata o prawach kobiet w Polsce. Inicjatywa społeczna Protest kobiet przekazała eurodeputowanym listy od kobiet zaniepokojonych sytuacją w kraju.
mat. pr.

mat. pr.

Protest kobiet przekazał do Parlamentu Europejskiego blisko 100 listów od polskich kobiet związanych z próbą wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji w Polsce oraz innymi kwestiami dotyczącymi praw reprodukcyjnych kobiet w naszym kraju, m.in. dostępności do procedury in vitro czy poziomu edukacji seksualnej.

Listy zbierane były podczas demonstracji „Żarty się skończyły” 1 października pod Sejmem RP oraz podczas Ogólnopolskiego Strajku Kobiet 3 października w siedzibie Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Listy od polskich kobiet zawiozła do Strasburga przedstawicielka Medical Students for Choice w związku z debatą dotyczącą spraw kobiet w Polsce, która odbędzie się 5 października 2016 r. wieczorem. Mimo że europarlament nie ma kompetencji, by skłonić kraj członkowski do zmiany prawa w kwestiach światopoglądowych, to podobne debaty odbywały się w nim w przypadku Hiszpanii i Irlandii.

W debacie PE nie weźmie udziału żaden przedstawiciel polskiego rządu, ale w Strasburgu obecne będą przedstawicielki ruchów społecznych, sprzeciwiających się zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Eurodeputowani Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej byli przeciwni włączaniu dyskusji o sytuacji polskich kobiet do porządku obrad. Parlament Europejski odrzucił wniosek o jej odrzucenie, złożony przez frakcję Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR), do której należą przedstawiciele PiS.

Oto kilka przykładów z przekazanych przez Protest kobiet listów od Polek:

„Do Parlamentu Europejskiego. Prosimy o pomoc w walce przeciwko ograniczeniom praw kobiet w Polsce”

„Please help us to protect human rights in Poland”

„Panie i Panowie Posłowie. Mam 2 wnuczki z in vitro i dzięki temu jestem najszczęśliwszą babcią na świecie. Gdybym miała młodsze córki, nie miałyby tej możliwości, jeżeli nowa ustawa o in vitro weszłaby w życie. Nie muszę się martwić o moje dzieci, ale nie mogę pojąć, jak można odbierać szansę na urodzenie zdrowych, mądrych, chcianych dzieci innym młodym kobietom”

„What’s going on is unacceptable in XXI age. It’s women hell”

„Szanowni Europarlamentarzyści, niestety przez lata wybieraliśmy do reprezentowania społeczeństwa polityków, którzy okazuje się, nie zauważają połowy z nas. A nawet godzą w nasze prawa, w naszą godność. W Polsce są łamane prawa do edukacji, do prywatności, do opieki zdrowotnej, do sprawiedliwości – do sądu, do własnego sumienia. Pomóżcie NAM! Nie oglądajcie się na polskich europarlamentarzystów w tej sprawie. Oni też nas nie szanują”

„Please help to protect womens rights in Poland! At the moment Polish government plans to implement rules which put these rights in danger! With hope for your help”

„Jako Polka staję na stanowisku, że prawo do decydowania o swoim życiu w aspekcie praw reprodukcyjnych to moje podstawowe prawo, nie tylko kobiety, ale i człowieka. To skandal, że muszę o nie walczyć”

„Do wszystkich ludzi wolnego świata – RATUJCIE NAS / To all people from free world – SAVE US!”

„Jeżeli Europa nie powstrzyma fanatyków, w Polsce będą umierały kobiety”

„Panie Posłanki, Panowie Posłowie, zróbcie wreszcie coś dobrego dla kobiet i zostawcie ich sumieniom to, co robią ze swoim ciałem. Każda z nich ma możliwość wyboru. Na tym polega demokracja”

„Wspierajcie polskie kobiety w walce z fanatyzmem religijnym. My, polskie kobiety, jesteśmy Europejkami i chcemy nimi pozostać”

„Jestem 21-letnią dziewczyną z Polski. (…) Chcę urodzić dziecko w moim kraju, w bezpiecznych warunkach, przy pewności możliwości otrzymania znieczulenia. Nie chcę, by odebrano mi moje podstawowe prawa. Chcę mieć prawo do bezpiecznego porodu, ciąży, badań prenatalnych. Moje państwo próbuje odebrać mi te prawa. Proszę o pomoc”

„Ratujcie szacunek i honor kobiet. Bez szacunku dla kobiety nie będzie szacunku dla rodziny, matki i Ojczyzny”

„Jak możecie patrzeć nam w oczy? Pomóżcie!”

„Proszę o pomoc dla polskich kobiet, którym odbierane są podstawowe prawa obywatelskie, których zdrowie i wolność sumienia są odbierane przez bardzo restrykcyjne ustawy rządu PiS”

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną