Mariusz Janicki poleca najnowszy numer POLITYKI
Kiedy milczy Agata Duda, to Marta Kaczyńska zdaje się odgrywać rolę nieformalnej pierwszej damy prawicy.
Okładka najnowszego wydania POLITYKI
Polityka

Okładka najnowszego wydania POLITYKI

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI
Michał Mutor/Agencja Gazeta

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Marta Kaczyńska pełni specyficzną, osobną funkcję w polskim życiu publicznym. Nie jest politykiem, ale jako córka zmarłych tragicznie prezydenta i jego żony, jedyna najbliższa krewna szefa partii rządzącej – w oczywisty sposób tkwi blisko centrum polityki.

Zwłaszcza że ona sama zabiera głos w wielu sprawach państwowych i społecznych, jak choćby ostatnio w kwestii aborcji. Kiedy milczy Pierwsza Dama Agata Duda, kiedy inne kobiety z PiS powtarzają tylko „męskie” przekazy dnia, to Kaczyńska zdaje się odgrywać rolę nieformalnej pierwszej damy prawicy. Dlatego budzi ciekawość i prowokuje spekulacje co do swojej ewentualnej politycznej przyszłości.

Inna sprawa, czy to, co mówi i pisze, to dla PiS atut czy raczej kłopot, bo coraz częściej wygłasza opinie odmienne od poglądów swojego stryja. Także prywatne życie prezydenckiej córki daleko odbiega od konserwatywnych wzorców lansowanych przez PiS. Kim jest zatem Marta Kaczyńska, kim może być? O jej publicznej działalności, ale też o prywatnej biografii, pisze obszernie Anna Dąbrowska w najnowszej POLITYCE.

Co jeszcze w najnowszym numerze? Rozmowa z Grzegorzem Schetyną, przewodniczącym Platformy Obywatelskiej, o tym, jak jego partia zamierza odzyskać władzę w kraju i jak potem rozliczy rządy PiS; opowieść o Adamie Michniku na jego siedemdziesięciolecie – o wielkich zasługach i ostrych zarzutach, jakie go spotykają z okazji okrągłej rocznicy, oraz portret „pierwszego frankowicza RP” i producenta filmu „Smoleńsk” Macieja Pawlickiego, który walczy o przewalutowanie kredytów, ale zyskuje coraz więcej wrogów.

Ponadto: demaskujemy mity związane z prokreacją i aborcją, pokazując, jakie są naukowe fakty w tej dziedzinie; piszemy o starszych i chorych kierowcach – jak sprawić, aby nie stanowili na drogach niebezpieczeństwa dla siebie i innych; zastanawiamy się, dlaczego przeciwko uchodźcom najostrzej występują młodzi Polacy; szukamy filmu „Smoleńsk” w małych miastach i małych kinach, sprawdzając, kto go ogląda i jakie ma wrażenia po seansie; i wreszcie opisujemy smutne okoliczności związane ze śmiercią rodaków na emigracji – gdzie są chowani, jak wygląda organizacja pogrzebów, jak czasami trzeba na nie urządzać publiczne zbiórki.

Dodajmy do tego teksty o lotnisku w Modlinie, o sprzedaży internetowego giganta Allegro, o Michelle Obamie, którą wielu Amerykanów widziałoby jako kolejnego prezydenta USA, i o tym, czy grozi nam bioapokalipsa, taka jak w filmie „Inferno” na podstawie książki Dana Browna, który właśnie wszedł na polskie ekrany.

To i tak tylko część propozycji, które przygotowaliśmy dla Państwa w najnowszym wydaniu POLITYKI, zachęcam do przeczytania wszystkich pozostałych tekstów. Zapewniam, że jest to interesująca i inspirująca dawka polityki, kultury, obyczajów, nauki i rozrywki.

Życzę miłej lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną