Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

W Sulejówku powstanie nowoczesny kompleks muzealno-edukacyjny Muzeum Józefa Piłsudskiego

Wizualizacja Muzeum z lotu ptaka Wizualizacja Muzeum z lotu ptaka Platige Image / mat. pr.
Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego odbędzie się 9 listopada. Zapraszamy!
Projekt kompleksu Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówkumat. pr. Projekt kompleksu Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
Wizualizacja MuzeumPlatige Image/mat. pr. Wizualizacja Muzeum
Wizualizacja Muzeum od strony placu spotkańPlatige Image/mat. pr. Wizualizacja Muzeum od strony placu spotkań

9 listopada 2016 r. odbędzie się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowoczesnego kompleksu muzealno-edukacyjnego Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. W obecności gości honorowych – prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, władz państwowych i samorządowych oraz przedstawicieli środowisk, dla których powstające muzeum ma szczególnie znaczenie – zostanie podpisany akt erekcyjny, a następnie wmurowany kamień węgielny. Jest to kolejny ważny moment w historii Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Muzeum Józefa Piłsudskiego to jedna z najważniejszych inwestycji kulturalnych państwa polskiego, która zostanie udostępniona zwiedzającym w 2018 r., w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Przesłanie „Muzeum na stulecia” określa z jednej strony działania planowane przez Muzeum związane z obchodami setnych rocznic ważnych wydarzeń w historii Polski, które będziemy świętować w latach 2018-2021, z drugiej strony oddaje najważniejszą ideę budowanego Muzeum – czerpanie z historii dla budowania przyszłości Polski na kolejne stulecia.

Dwudniowe uroczystości z okazji wmurowania kamienia węgielnego zakończy wspólne radosne świętowanie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, czyli Niepodległościówka w Sulejówku! Szczegóły znajdą Państwo na stronie Muzeum www.muzeumpilsudski.pl.

Józef Piłsudski to jedna z najważniejszych postaci polskiej historii – budowniczy polskiej niepodległości, Pierwszy Marszałek odrodzonej Rzeczypospolitej i Wódz Naczelny zwycięskiej armii broniącej Europy Zachodniej przed bolszewicką Rosją w 1920.  Muzeum poświęcone jego życiu i działalności powstaje w Sulejówku pod Warszawą. Nowy budynek, zlokalizowany w parku, odpowiada roli społecznej i publicznej, jaką ma pełnić ta nowoczesna instytucja. Obiekt położony niedaleko Warszawy, w zielonym, zacisznym Sulejówku, ma zasadnicze znaczenie dla funkcjonowania instytucji. Będzie to nowe miejsce, mogące przyjąć i obsłużyć gości (w szacowanej na podstawie badań liczbie od 100 do 180 tys. osób rocznie). Roli tej – przyjęcia dziesiątków tysięcy zwiedzających w ciągu roku – nie jest w stanie sprostać ogród historyczny z jego obiektami ze względu na ich kameralny charakter. Podwarszawski Sulejówek, wpisujący się w coraz bardziej pożądany dziś model slow life, jest odpowiedzią dla wszystkich szukających ucieczki od zgiełku wielkiego miasta, pragnących spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi. Muzeum ma być przestrzenią, która stwarza dobre warunki do głębszej refleksji oraz stanowi wyjątkowe miejsce spotkań wokół historii.

Kompleks muzealno-edukacyjny Muzeum Józefa Piłsudskiego   

W ramach inwestycji, której generalnym wykonawcą jest firma PORR Polska Construction SA, a projektantem PIG Architekci Sp. z o.o., powstanie nowoczesny kompleks muzealno-edukacyjny Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. W jego skład wejdzie część historyczna (Drewniak – pierwszy dom Piłsudskich w Sulejówku, dworek Milusin – dom rodziny Piłsudskich w Sulejówku – dar żołnierzy dla ich wodza; Willa Bzów – dawna adiutantura; ogród i tereny zielone) oraz nowy budynek z narracyjną wystawą stałą spełniający funkcje muzealne, edukacyjne i animacyjne. Inwestycja obejmuje swoim zasięgiem zarówno budowę nowego obiektu muzealno-edukacyjnego, jak i rewitalizację zabytkowych budynków oraz rewaloryzację terenów zielonych.

Projekt architektoniczny

Na działce udostępnionej przez władze Sulejówka, w sąsiedztwie zabytkowego dworku Milusin, powstanie nowoczesny budynek muzealno-edukacyjny o całkowitej powierzchni użytkowej 5 tys. m2. Centralnym punktem w nowym budynku będzie usytuowana pod ziemią narracyjna wystawa stała. O motywacjach towarzyszących umieszczeniu ekspozycji stałej w podziemnej sali opowiada dyrektor Muzeum, Krzysztof Jaraczewski: Koncepcja kompleksu muzealnego oparta jest na dwóch filarach Muzeum: dworku Milusin oraz nowym budynku Muzeum z nowoczesną przestrzenią wystawową. Kompleks muzealno-edukacyjny został zaprojektowany tak, aby był nierozłącznie powiązany z domem rodzinnym Piłsudskiego, jego unikalną atmosferą, a także otaczającym go lasem i ogrodem. Z tego powodu – aby nie zdominować wielkością dworku – większa część kubatury nowego Muzeum zostanie ukryta pod ziemią, a część naziemna będzie wtopiona w zieleń. W części podziemnej znajdą się oprócz wystawy stałej: strefa edukacyjna, magazyn zbiorów oraz pomieszczenia techniczne. Nad ziemią powstaną z kolei dwie połączone ze sobą bryły architektoniczne, o wysokości 12 m, mieszczące m.in. salę wielofunkcyjną, w której odbywać się będą wystawy czasowe, konferencje i debaty, strefę obsługi gości, restaurację oraz część biurową.

Kompleks muzealno-edukacyjny utworzy unikalne w skali całego kraju połączenie kameralności historycznego dworku i terenów wokół niego z nowoczesnością publicznej przestrzeni nowo powstającego budynku. Ideą, wyrażoną także przestrzennie, jest współistnienie tych dwóch „serc” Muzeum. Dla zwiedzających jedna wizyta ma być okazją do kontaktu z wiedzą o Piłsudskim i z dziedzictwem polskiej niepodległości.

Ścieżka zwiedzania

Kompleks muzealno-edukacyjny w Sulejówku będzie rodzajem „parku kulturowego”, o łącznej powierzchni ok. 4 ha. Projektowany przekaz narracyjny, związany nie tylko z biograficzną wystawą stałą, rozpisany jest na całą sekwencję elementów i wrażeń, wynikającą ze ścieżki zwiedzania. Składają się na nią: droga do Muzeum przez teren tzw. enklawy historycznej miasta Sulejówek, gdzie zwiedzający mogą zapoznać się z historią innych słynnych mieszkańców miasta, polityków międzywojnia; ścieżka przez park Muzeum, pozwalająca poczuć niezwykły klimat zielonego letniska Sulejówek; przestrzenie wewnątrz Muzeum wraz z wystawą stałą, dające możliwość zapoznania się z życiem i dokonaniami Józefa Piłsudskiego, a także droga przez historyczny ogród Piłsudskich połączona z wejściem do dworku Milusin, gdzie żył i pracował Marszałek, pozwalająca przenieść się do świata sprzed lat i poczuć niezwykły genius loci tego miejsca.

Wystawa stała

Nowy budynek, którego sercem będzie multimedialna narracyjna wystawa stała w dużej mierze oparta na eksponatach z epoki, jest uzupełnieniem historii opowiadanej przez autentyczne otoczenie  historycznego dworku Milusin. Te dwie płaszczyzny złożą się na pełną opowieść o życiu Marszałka prezentowaną na szerokim tle przemian historycznych i społecznych tego okresu. – Idealnie byłoby, gdyby wycieczki najpierw odwiedziły budynek muzealny, w którym poznają postać Józefa Piłsudskiego, a następnie, kiedy już zwiedzą wystawę, udały się do dworku Milusin, który ma być odtworzony tak, jak za jego życia – zaznacza dyrektor Muzeum, Krzysztof Jaraczewski.

Prace nad projektem wystawy stałej trwają równolegle z pracami inwestycyjnymi. 9 lutego 2016 r. w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisana została umowa na zaprojektowanie wystawy stałej ze zwycięzcą konkursu – konsorcjum firm: Ralph Appelbaum Associates, Inc., WXCA Sp. z o.o. i Platige Image S.A. W składzie konsorcjum znalazł się największy projektant przestrzeni muzealnych na świecie i wiodące polskie firmy.

Na przestrzeni ok. 2000 m2 znajdzie się pięć galerii chronologicznych: Ziuk, Wiktor, Komendant, Naczelnik i Marszałek, oraz galeria szósta – Symbol – odnoszącą się do pamięci o Józefie Piłsudskim, do pozostawionego przez niego dziedzictwa, a także istniejących wokół postaci mitów i symboli. 

Najważniejsze informacje:

  • Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku to instytucja współprowadzona przez Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
  • Wartość inwestycji budowanej: 108 mln zł netto
  • Inwestycja realizowana jest w formule „projektuj i buduj”
  • Inwestycja obejmuje swoim zasięgiem budowę nowego obiektu muzealno-edukacyjnego oraz rewitalizację zabytkowych budynków i rewaloryzację terenów zielonych.
  • Autorami koncepcji architektonicznej nowego budynku są: architekt Radosław Kacprzak oraz Krzysztof Jaraczewski, architekt i dyrektor Muzeum.
  • Inwestycja w liczbach:

– Powierzchnia terenu całego kompleksu Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku: ok. 4 ha
– Powierzchnia użytkowa: ok. 5 600 tys. m kw.
– Powierzchnia wystawy stałej: 2 100 m kw. w tym 1 300 m kw. pow. sali wystawowej i 800 m kw. na dodatkowej antresoli
– Liczba kondygnacji naziemnych: 3
– Liczba kondygnacji podziemnych: 3
– Wysokość części naziemnej: 12 m

  • Generalny Wykonawca: PORR Polska SA
  • Projekt architektoniczny: PIG Architekci Sp. z o.o.
  • Nadzór inwestorski nad budową kompleksu: OVE ARUP
  • Planowane otwarcie: 2018 r.

Inwestycja realizowana jest w oparciu o środki finansowe z Wieloletniego Programu Rządowego oraz m.in. wkład Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego w postaci przekazanych praw do dworku Milusin wraz z otaczającym terenem.

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną