Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Mariusz Janicki poleca najnowszy numer POLITYKI

Okładka najnowszego wydania POLITYKI Okładka najnowszego wydania POLITYKI Polityka
Każda rewolucyjna władza chce zmieniać nie tylko przyszłość, ale też przeszłość.
Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKIMichał Mutor/Agencja Gazeta Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Z reguły jest tak, że dotychczasowa historia państwa i narodu nie spełnia ideologicznych potrzeb nowej siły przewodniej. Nie inaczej jest z władzą PiS, która zamierza nie tylko pokonać instytucje III RP, ale pozbawić ją racji moralnych, osiągnięć, bohaterów i legendy.

Prezydent Duda właśnie zapowiedział, że „polska szkoła będzie uczyła prawdziwej polskiej historii, w której wiadomo, kto był zdrajcą, a kto bohaterem”. Znaczy to, że widocznie do tej pory uczono nieprawdziwej lub nie do końca prawdziwej historii. Trzeba ją poprawić i udoskonalić w duchu prowadzonej przez PiS polityki. O tym, w jakim kierunku może pójść to „udoskonalanie”, na czym ma polegać polityka historyczna w służbie władzy, pisze w najnowszej POLITYCE znany historyk prof. Marcin Zaremba. Gorąco polecam Państwu ten interesujący artykuł.

Podobnie jak wiele innych. Ryszarda Socha pisze o organizacjach pozarządowych, przedstawiając wiele danych i faktów, oraz o tym, jak władza zamierza zrobić z nimi porządek, czyli – wbrew ich nazwie – poddać je całkowitej kontroli państwa.

Ludwik Dorn w wywiadzie opowiada o ministrze Antonim Macierewiczu, którego dobrze zna z czasów pierwszego rządu PiS sprzed dziesięciu lat – skąd się biorą jego fobie, spiskowe teorie, na czym polega jego patrzenie na państwo i funkcjonowanie tajnych służb. Bardzo ciekawa rozmowa.

Reklama