„Polityka”. Pilnujemy władzy, służymy czytelnikom.

Prenumerata roczna taniej o 20%

OK, pokaż ofertę
Kraj

Mariusz Janicki poleca najnowszy numer POLITYKI

Okładka najnowszego wydania POLITYKI Okładka najnowszego wydania POLITYKI Polityka
Każda rewolucyjna władza chce zmieniać nie tylko przyszłość, ale też przeszłość.
Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKIMichał Mutor/Agencja Gazeta Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Z reguły jest tak, że dotychczasowa historia państwa i narodu nie spełnia ideologicznych potrzeb nowej siły przewodniej. Nie inaczej jest z władzą PiS, która zamierza nie tylko pokonać instytucje III RP, ale pozbawić ją racji moralnych, osiągnięć, bohaterów i legendy.

Prezydent Duda właśnie zapowiedział, że „polska szkoła będzie uczyła prawdziwej polskiej historii, w której wiadomo, kto był zdrajcą, a kto bohaterem”. Znaczy to, że widocznie do tej pory uczono nieprawdziwej lub nie do końca prawdziwej historii. Trzeba ją poprawić i udoskonalić w duchu prowadzonej przez PiS polityki. O tym, w jakim kierunku może pójść to „udoskonalanie”, na czym ma polegać polityka historyczna w służbie władzy, pisze w najnowszej POLITYCE znany historyk prof. Marcin Zaremba. Gorąco polecam Państwu ten interesujący artykuł.

Podobnie jak wiele innych. Ryszarda Socha pisze o organizacjach pozarządowych, przedstawiając wiele danych i faktów, oraz o tym, jak władza zamierza zrobić z nimi porządek, czyli – wbrew ich nazwie – poddać je całkowitej kontroli państwa.

Ludwik Dorn w wywiadzie opowiada o ministrze Antonim Macierewiczu, którego dobrze zna z czasów pierwszego rządu PiS sprzed dziesięciu lat – skąd się biorą jego fobie, spiskowe teorie, na czym polega jego patrzenie na państwo i funkcjonowanie tajnych służb. Bardzo ciekawa rozmowa.

Malwina Dziedzic pisze o nowych telewizjach, których wysyp możemy ostatnio obserwować: kto w nich występuje, jaki jest stosunek tych stacji do polityki, jaki profil tematyczny w nich dominuje, kto za nimi stoi od strony biznesowej. Tego wszystkiego dowiecie się Państwo z tekstu „Swojska TV”.

I jeszcze: dlaczego sondaże na całym świecie ostatnio tak często się mylą – zastanawia się Edwin Bendyk; o kłopotach z konfiskowaniem majątków zdobytych w wyniku przestępstwa pisze Violetta Krasnowska; o ekspertce radia Maryja, która ma odpowiadać za szkolne programy przedmiotu „wychowanie do życia w rodzinie”, i o jej osobliwych poglądach, pisze Elżbieta Turlej.

Joanna Solska natomiast zajęła się „repolonizowaniem” banków, a Jeremi Mordasewicz w wywiadzie opowiada o tym, jak biznes postrzega „dobrą zmianę” i jak się zaczyna jej bać.

To tylko wybór propozycji z najnowszego numeru. Zachęcam do przeczytania wszystkich pozostałych pozycji, a także do zakupu numeru z dokumentalnym filmem Wernera Herzoga „Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci” o blaskach i cieniach internetu we współczesnej cywilizacji.

Życzę zatem miłego czytania i oglądania!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną