Z reguły jest tak, że dotychczasowa historia państwa i narodu nie spełnia ideologicznych potrzeb nowej siły przewodniej. Nie inaczej jest z władzą PiS, która zamierza nie tylko pokonać instytucje III RP, ale pozbawić ją racji moralnych, osiągnięć, bohaterów i legendy.
Prezydent Duda właśnie zapowiedział, że „polska szkoła będzie uczyła prawdziwej polskiej historii, w której wiadomo, kto był zdrajcą, a kto bohaterem”. Znaczy to, że widocznie do tej pory uczono nieprawdziwej lub nie do końca prawdziwej historii. Trzeba ją poprawić i udoskonalić w duchu prowadzonej przez PiS polityki. O tym, w jakim kierunku może pójść to „udoskonalanie”, na czym ma polegać polityka historyczna w służbie władzy, pisze w najnowszej POLITYCE znany historyk prof. Marcin Zaremba. Gorąco polecam Państwu ten interesujący artykuł.
Podobnie jak wiele innych. Ryszarda Socha pisze o organizacjach pozarządowych, przedstawiając wiele danych i faktów, oraz o tym, jak władza zamierza zrobić z nimi porządek, czyli – wbrew ich nazwie – poddać je całkowitej kontroli państwa.
Ludwik Dorn w wywiadzie opowiada o ministrze Antonim Macierewiczu, którego dobrze zna z czasów pierwszego rządu PiS sprzed dziesięciu lat – skąd się biorą jego fobie, spiskowe teorie, na czym polega jego patrzenie na państwo i funkcjonowanie tajnych służb. Bardzo ciekawa rozmowa.
Malwina Dziedzic pisze o nowych telewizjach, których wysyp możemy ostatnio obserwować: kto w nich występuje, jaki jest stosunek tych stacji do polityki, jaki profil tematyczny w nich dominuje, kto za nimi stoi od strony biznesowej. Tego wszystkiego dowiecie się Państwo z tekstu „Swojska TV”.
I jeszcze: dlaczego sondaże na całym świecie ostatnio tak często się mylą – zastanawia się Edwin Bendyk; o kłopotach z konfiskowaniem majątków zdobytych w wyniku przestępstwa pisze Violetta Krasnowska; o ekspertce radia Maryja, która ma odpowiadać za szkolne programy przedmiotu „wychowanie do życia w rodzinie”, i o jej osobliwych poglądach, pisze Elżbieta Turlej.
Joanna Solska natomiast zajęła się „repolonizowaniem” banków, a Jeremi Mordasewicz w wywiadzie opowiada o tym, jak biznes postrzega „dobrą zmianę” i jak się zaczyna jej bać.
To tylko wybór propozycji z najnowszego numeru. Zachęcam do przeczytania wszystkich pozostałych pozycji, a także do zakupu numeru z dokumentalnym filmem Wernera Herzoga „Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci” o blaskach i cieniach internetu we współczesnej cywilizacji.
Życzę zatem miłego czytania i oglądania!
Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego