Kraj

Józef Pinior nie trafi do aresztu. Ogłoszenie wyroku przeciągnięto do ostatniej chwili

Przed salą rozpraw zebrało się kilkanaście osób, protestujących przeciwko działaniom prokuratury względem Józefa P. Przed salą rozpraw zebrało się kilkanaście osób, protestujących przeciwko działaniom prokuratury względem Józefa P. Lukasz Cynalewski / Agencja Gazeta
Józef Pinior nie zostanie zatrzymany w areszcie. Sąd wydał wyrok w ostatniej chwili.

W Sądzie Rejonowym dla Starego Miasta w Poznaniu zapadła decyzja w sprawie zatrzymania w areszcie Józefa Piniora, bohatera „Solidarności” (przypomnijmy: Józefa Piniora CBA zatrzymało we wtorek pod zarzutem przyjmowania łapówek).

Sędzia wydał wyrok chwilę po godz. 23, a to oznacza, że decyzja została ogłoszona niemal w ostatniej chwili. Zgodnie z przepisami na rozpatrzenie wniosku o areszt dla zatrzymanego przez CBA sąd miał 24 godziny od chwili jego złożenia. Wyznaczony czas upłynąłby właśnie około godziny 23.

Demonstracje w obronie Józefa Piniora

Pierwotnie posiedzenie w sprawie aresztu miało się odbyć o godzinie 13.30, a już kilkadziesiąt minut wcześniej przed salą rozpraw zebrało się kilkanaście osób protestujących przeciwko działaniom prokuratury. Jak donosi „Gazeta Wyborcza”, działacze KOD, dawni opozycjoniści i przyjaciele zatrzymanego mieli przy sobie biało-czerwone flagi, transparenty z napisem „Nie ma zgody na takie metody” oraz flagę „Solidarności”.

Protestujący zostali wyproszeni z budynku sądu przez policję.

Konferencja prasowa w sprawie wniosku o aresztowanie

Tego samego dnia rano odbyła się konferencja prasowa, podczas której naczelnik poznańskiego wydziału Prokuratury Krajowej Piotr Baczyński miał poinformować o skierowaniu przez prokuraturę wniosku o tymczasowe aresztowanie trzech osób, w tym Józefa Piniora i jego współpracowania.

Baczyński nie był w stanie przekazać tej wiadomości za jednym podejściem. Podczas skierowanego do mediów przemówienia zamilkł, przeprosił i wyszedł. Po powrocie prokurator przepraszał za swoje zachowanie, tłumacząc się emocjami: „Sprawa dotyczy osoby, którą osobiście uważam za bohatera z przeszłości naszej ojczyzny.

Reklama