Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

„Czarny protest” najlepszym hasłem 2016 roku

„Czarny protest” hasłem 2016 roku według naszych Czytelników „Czarny protest” hasłem 2016 roku według naszych Czytelników JohnBob & Sophie Art / Facebook
Jaka fraza czy epitet najlepiej i najtrafniej podsumowuje ostatnie miesiące? Zapytaliśmy naszych Czytelników.

Wydarzenia 2016 roku (by wymienić tylko najważniejsze: w kraju – ostateczne przejęcie Trybunału Konstytucyjnego przez partię rządzącą, prace nad reformą edukacji, kryzys grudniowy i trwające niemal cały rok protesty uliczne, a za granicą – wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA, decyzja Brytyjczyków o wyjściu ich kraju z Unii Europejskiej i wojna w Syrii) w naturalny sposób wprowadziły do naszego języka hasła i epitety.

O wybór hasła, które najtrafniej podsumowałoby ubiegły rok, poprosiliśmy niedawno naszych Czytelników. Każdy mógł wskazać maksymalnie trzy z przygotowanego przez nas zestawienia. Kompletując listę, poszukiwaliśmy słów i zdań, które słyszeliśmy najczęściej.

Hasło 2016 roku – pierwsza dziesiątka

Zdaniem naszych Czytelników najtrafniej zeszły rok podsumowuje hasło „Czarny protest”. To najpopularniejsze hasło polityczne roku wymyśliła Małgorzata Adamczyk, działaczka Partii Razem, na co dzień zajmująca się marketingiem i komunikacją. „Każdy ma czarne ciuchy w domu, każdy dobrze wygląda w czarnym, dlatego każdy może łatwo zaangażować się w protest w ten widoczny sposób” – tłumaczyła w jednym z wywiadów. „Czarny protest” zmobilizował tysiące kobiet w dużych i mniejszych ośrodkach, by wyjść z parasolkami na ulice (tego pamiętnego poniedziałku padał rzęsisty deszcz) i zaprotestować przeciwko planom zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej, które m.in. zakładały karanie kobiet więzieniem za przerwanie ciąży.

Kulminacją był 3 października, gdy wiele kobiet zdecydowało się na podjęcie tego dnia strajku i wzięcie udziału w organizowanych protestach. Choć na ulice miast wyszły dziesiątki tysięcy kobiet, politycy PiS próbowali zaklinać rzeczywistość i mówili o „garstce protestujących”. Kobiety (ale również mężczyźni, partnerzy, bracia, ojcowie) pokazały wielką się i solidarność przeciwko próbie ograniczaniu ich praw.

O „Czarnym proteście” powstało wiele tekstów, także w POLITYCE na gorąco relacjonujących protest i później: analizujących jego przyczyny. O polskim proteście napisały również zagraniczne media.

Drugą najczęściej wybieraną odpowiedzią było hasło „#Misiewicze”. Odnosi się ono do nazwiska rzecznika prasowego i szefa gabinetu politycznego Antoniego Macierewicza, tj. Bartłomieja Misiewicza, o którym głośno było w 2016 r. za sprawą złotego medalu „Za Zasługi dla Obronności i Kraju”, zasiadania w radzie nadzorczej Polskiej Grupy Zbrojeniowej, choć nie ukończył odpowiedniego kursu i nie miał wyższego wykształcenia. Hasłem #Misiewicze zaczęto określać wszystkie osoby, które działały bez kompetencji, ale z odpowiednimi zasługami dla PiS, co zostało przez to ugrupowanie docenione.

Na trzecim miejscu uplasował się „Brexit”, odnoszący się do czerwcowej decyzji Brytyjczyków o opuszczeniu Unii Europejskiej, w co wielu z nas nie wierzyło, ponieważ według sondaży zwolenników i przeciwników tej decyzji było prawie tyle samo.

Na kolejnych miejscach w pierwszej dziesiątce znalazły się następujące określenia: „postprawda” (to słowo odniosło również wielki sukces za granicą); „Beata, drukuj ten wyrok”, co dotyczyło apelu do premier Szydło, by nakazała swojej Kancelarii opublikowanie zaległych wyroków Trybunału Konstytucyjnego; „Prezes Państwa”, czyli nawiązanie do roli, jaką Jarosław Kaczyński, mimo że jest „tylko” prezesem PiS, faktycznie pełni wobec rządu i prezydenta; „suweren” – jak wiemy, ulubione słowo prezydenta Dudy; „wygaszanie Trybunału” – którego symbolicznym akordem było odejście w grudniu prezesa Andrzeja Rzeplińskiego i zastąpienia go przez Julię Przyłębską; „martwa dziecka nie urodzę” – jedno z haseł na transparentach podczas czarnego protestu. Pierwszą dziesiątkę zamyka hasło „Jezus Królem Polski”, co stało się faktem po listopadowej intronizacji.

Przypomnijmy, że w hasłem 2015 r. było sformułowanie „najgorszy sort Polaków”.

Dziękujemy za Państwa głosy.

Jak głosowali nasi Czytelnicy

Czarny protest – 163
#Misiewicze – 99
Brexit – 60
Postprawda – 52
Beata, drukuj ten wyrok – 52
Prezes Państwa – 39
Suweren – 38
Wygaszanie Trybunału – 36
Martwa dziecka nie urodzę – 32
Jezus Królem Polski – 28
Apel smoleński – 28
Komuniści i złodzieje – 24
Deportacja ateistów – 21
Nocna zmiana – 21
Trumpizm – 19
Wygaszanie gimnazjów – 18
Zespół kolesi – 17
Poległ w Smoleńsku – 17
To tylko opinia – 17
Polska mistrzem Polski –16
Strajk kobiet – 16
Obronimy demokrację – 15

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną