Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Zmarł Zygmunt Bauman, wybitny polski socjolog

Zygmunt Bauman (1925–2017) Zygmunt Bauman (1925–2017) mat. pr.
Zygmunt Bauman miał 91 lat.

9 stycznia 2017 roku zmarł Zygmunt Bauman, wybitny polski socjolog, filozof, eseista, autorytet. Informację podała jego żona Aleksandra Kania.

Zygmunt Bauman urodził się 19 listopada 1925 r. w Poznaniu w żydowskiej rodzinie. Po wybuchu II wojny światowej uciekł z rodzicami do ZSRR. W 1943 r. podjął studia na uniwersytecie w Niżnym Nowogrodzie. W 1944 r. wstąpił do 1 Armii Wojska Polskiego, służył w 4 Dywizji Piechoty im. Jana Kilińskiego, a następnie wcielony do Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego (KBW). Przez lata zaangażowany w działalność publiczną. W ostatnich latach publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej” i „Krytyce Politycznej”.

Bauman był twórcą głośnej koncepcji postmodernizmu i płynnej nowoczesności. Badał i opisywał teorię kultury. Komentował bieżące sprawy polityczne. Przez lata pełnił funkcję kierownika Katedry Socjologii na University of Leeds, od 1990 r. – profesora emerytowanego. Stale udzielał się publicznie.

Wielokrotnie tytułowany. Za książkę „Nowoczesność i zagłada” otrzymał Europejską Nagrodę Amalfi. W 1998 r. za całokształt twórczości otrzymał Nagrodę im. Theodora W. Adorno, w 2010 r. Nagrodę Księcia Asturii, a w 2014 r. nagrodę Niemieckiego Towarzystwa Socjologicznego. Jedna z jego najsłynniejszych książek – „Ponowoczesność jako źródło cierpień” – była w 2001 r. nominowana do literackiej Nagrody Nike.

W dniu swoich 85. urodzin Zygmunt Bauman odebrał Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis z rąk ówczesnego ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego.

W 2010 r. z inicjatywy dr. Marka Davisa powstał The Bauman Institute. School of Sociology and Social Policy w Leeds.

„Mając za sobą 85 lat życia, czyli ładne parę przewrotów i przełomów, nie mogę sobie przypomnieć żadnego, który byłby wcześniej przewidziany. Naprawdę doniosłe zjawiska zawsze nas zaskakiwały. Rzeczywistość tworzą niespodzianki” – mówił Zygmunt Bauman Jackowi Żakowskiemu przed laty.

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną