Bronimy twórców „Klątwy”
Apelujemy do wszystkich osób i instytucji, które chcą żyć i działać w wolnym i demokratycznym społeczeństwie, o obronę artystów warszawskiego Teatru Powszechnego.
Spektakl „Klątwa” w Teatrze Powszechnym
mat. pr.

Spektakl „Klątwa” w Teatrze Powszechnym

W nadzorowanych przez Radę Mediów Narodowych i Krajową Radę Radiofonii i Telewizji mediach państwowych oraz w części mediów komercyjnych związanych z radykalną prawicą trwa kampania nienawiści przeciw twórcom spektaklu „Klątwa” w reżyserii Olivera Frljića, wystawionego przez Teatr Powszechny w Warszawie.

Media państwowe najwyraźniej świadomie wywołują negatywne społeczne emocje i wprowadzają odbiorców w błąd poprzez nieprawdziwe, jednostronne przedstawianie treści spektaklu i wykorzystywanie jego fragmentów do wywoływania moralnej krucjaty. W tę kampanię nienawiści włączyło się wielu polityków partii rządzącej i prokuratura, ogłaszając wszczęcie śledztwa wobec twórców spektaklu.

Nikt poza władzami Warszawy nie ma odwagi bronić prawa artystów do wolnej artystycznej ekspresji, nawet bluźnierczej.

Organy stojące na straży ładu prawnego, a zwłaszcza konstytucyjnego, w mediach powinny zwrócić szczególną uwagę na zastosowanie przez prezesa TVP prawnie zakazanej cenzury podmiotowej wobec grającej w spektaklu aktorki Julii Wyszyńskiej. Działania takie naruszają nie tylko misję publicznych mediów i obowiązujące w Polsce prawo, ale też swobodę twórczości artystycznej i zasady uczciwej debaty publicznej, która jest podstawą ładu demokratycznego.

Histeria rozpętana w debacie o „Klątwie” jest tak wielka, że mowa nienawiści pojawia się w mediach, które do tej pory były oazą kultury polemicznej. W programie „Poranek TOK FM” recenzując „Klątwę”, prowadzący Jan Wróbel użył w stosunku do spektaklu określenia „faszystowskie przedstawienie”, a występujących w nim aktorów nazwał „młodymi hitlerkami”. Takie sformułowania uważamy za niedopuszczalne w szanującym się medium naruszenie zasad demokratycznej debaty. Uważamy, że Jan Wróbel i kierownictwo TOK FM powinno przeprosić osoby dotknięte tymi słowami.

Apelujemy do wszystkich osób i instytucji, które chcą żyć i działać w wolnym i demokratycznym społeczeństwie, o obronę artystów warszawskiego Teatru Powszechnego. Broniąc ich prawa do nieskrępowanej artystycznej ekspresji, bronimy po prostu wolności.

Towarzystwo Dziennikarskie

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną