Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Z ostatniej strony

Polityka i obyczaje

Polityka

Roman Giertych poinformował na Twitterze, że Fundacja Centrum Europejskie Natolin, w której radzie zasiada Jacek Saryusz-Wolski, właśnie otrzymała od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego 248 820 zł na projekt o nazwie „Zasoby humanistyki dla budowy i doskonalenia zintegrowanego modelu zarządzania państwem w świetle dynamiki kryzysów i zagrożeń. Dialog humanistyki i administracji a wyzwania dla Polski”. Szefem resortu nauki jest Jarosław Gowin, który nie kryje, że był pomysłodawcą wystawienia Saryusza-Wolskiego na stanowisko szefa Rady Europejskiej. Kogoś coś dziwi?

Paweł Kowal, były wiceminister spraw zagranicznych, przypomina w „Rzeczpospolitej”: „Kilka tygodni po wyborze Karola Wojtyły na papieża KGB dowodziło, że jest on proniemiecki. W końcu poparcie niemieckich kardynałów przeważyło szalę zwycięstwa podczas drugiego konklawe. Tak samo widziano rolę kard. Wyszyńskiego. (...) Antyniemiecka retoryka to choroba polskiej polityki, która wraca co kilka lat jak niedoleczony wirus”.

W „Do Rzeczy” prof. Zdzisław Krasnodębski wyjaśnia, czy „bitwa [w Brukseli była] przegrana czy wygrana”: „Trudne pytanie. Ocena zależy od przyjętego punktu odniesienia i oczekiwań. (...) Ja uznałbym, że wygraną byłoby już odłożenie decyzji w czasie. I w tym sensie rzeczywiście w krótkiej perspektywie czasowej przegraliśmy. Jednak przegralibyśmy całkowicie i na długo, gdybyśmy się ugięli, tak jak oczekiwali nasi partnerzy”.

Autor felietonu z nagłówkiem „Wróg ludu”, czyli szef „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz, poleca czytelnikom (w rubryce obok felietonu) wizytę w Hotelu Gellert w Budapeszcie: „gra tam cygańska orkiestra.

Polityka 13.2017 (3104) z dnia 28.03.2017; Felietony; s. 122
Oryginalny tytuł tekstu: "Z ostatniej strony"
Reklama