Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Ziobro kończy z nagrywaniem procesów?

W wielu sądach cywilnych jest już możliwość rejestracji rozpraw. W wielu sądach cywilnych jest już możliwość rejestracji rozpraw. Paweł Supernak / PAP

Minister sprawiedliwości znienacka zerwał umowę na budowę systemu monitorowania rozpraw sądowych.

Zbigniew Ziobro podczas sejmowej debaty w sprawie śmierci Igora Stachowiaka na wrocławskim komisariacie chwalił pomysł ministra Błaszczaka montowania kamer przy policyjnych mundurach jako, jak mówił, dający gwarancje wiarygodności temu, co robi policja. Zresztą, zaznaczył, to działa w obie strony. „To tak jak w sądach” – wszedł na swoje podwórko, mówiąc, jak to w 2007 r. opracował program informatyzacji sądownictwa, by każda sala miała kamery do nagrywania rozprawy, co m.in. pozwoliłoby kontrolować działanie stron postępowania, jak i sądu. „To można było to zrobić, tylko co żeście zrobili? Wyrzuciliście to do kosza!” – grzmiał na koniec w stronę opozycji, za co dostał od swoich brawa.

Wyraźnie zapomniał, że to właśnie on, zaledwie kilka dni wcześniej, wrzucił do kosza zatwierdzony już dawno projekt wdrażania systemu elektronicznego rejestracji sądowych rozpraw karnych, i to bez żadnego uzasadnienia. – Pismo, jakie dostaliśmy w połowie maja z Ministerstwa Sprawiedliwości, było bardzo krótkie: że wypowiada umowę, z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia, nic więcej – mówi Wanda Buk, dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), które przyjęło do realizacji projekt i przyznało mu już 71 mln zł z unijnych dotacji.

Wbrew temu, co twierdził Ziobro, prace nad informatyzacją sądownictwa cały czas trwały. W wielu sądach cywilnych jest już możliwość rejestracji rozpraw, a teraz miał ruszyć dalszy etap, właśnie rejestracja spraw karnych. Sejm poprzedniej kadencji specjalnie znowelizował Kodeks postępowania karnego, wpisując możliwości nagrywania rozpraw.

Polityka 23.2017 (3113) z dnia 06.06.2017; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 8
Reklama