Kim jest człowiek, któremu Jan Szyszko zapłacił 75 tys. zł na koncerty?
Na pytania dziennikarzy, czy ogłaszał konkurs na wykonawców owych koncertów, minister środowiska odparł, że nie.
Minister Jan Szyszko
Marek Podmokly/Agencja Gazeta

Minister Jan Szyszko

Jak wynika z dokumentu znajdującego się na stronie Sejmu, minister Jan Szyszko zapłacił aż 75 tys. zł za jedynie trzy koncerty swego prywatnego znajomego, tenora Bogusława Morki, z akompaniującym mu zespołem Alla Vienna. Oczywiście pieniędzmi nie własnymi, lecz z Ministerstwa Środowiska. Koncerty odbyły się podczas konferencji „Rola lasów borealnych w bilansie CO2”, która odbyła się w prywatnej posiadłości ministra w Tucznie w kwietniu 2016 r. (sam koncert miał miejsce w miejscowym kościele) oraz na ministerialnej wigilii w Warszawie.

OKO.press podaje, że na całkowity koszt konferencji (55 tys. zł) ponad połowę kosztował ów koncert (27,5 tys. zł). To całkiem podobna stawka, jaką z pieniędzy mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego wzięła Alicja Węgorzewska-Whiskerd, obecnie p.o. dyrektora Warszawskiej Opery Kameralnej. PiS i PSL mają ze sobą więcej wspólnego, niż się wydaje.

Konkursy niepotrzebne

Na pytania dziennikarzy, czy ogłaszał konkurs na wykonawców owych koncertów, minister Szyszko odparł, że nie. Krytykowany za wybór, zapewniał o wysokim poziomie tenora, który wedle niego jest solistą Opery Narodowej i Teatru Muzycznego Roma. W tym ostatnim Morka już od dawna nie występował, w Operze Narodowej zdarza mu się jeszcze czasem pojawiać. Ale przede wszystkim znany jest z koncertów. „Słuchacze wychodząc z koncertów Bogusława Morki, czują się, jakby opuszczali krainę czarów, gdzie dusza znajduje ukojenie, a uśmiech nigdy nie znika z twarzy. Tenor obdarzony niezwykle pięknym głosem o wyjątkowo ciepłej, aksamitnej barwie i szlachetnym brzmieniu potrafi roztopić nawet najbardziej lodowate serce” – pisze o nim na swojej stronie agencja Monolit.

Bogusław Morka to odwieczny uczestnik koncertów „trzech polskich tenorów” czy „turniejów tenorów”, wykonuje przede wszystkim arie z operetek i musicali, ale ostatnio coraz więcej miejsca w jego repertuarze zajmują pieśni religijne i patriotyczne. Co więcej, od pewnego czasu związany jest z Radiem Maryja, co łączy go z Janem Szyszką. Występował m.in. podczas imprez urodzinowych Radia Maryja i XXVI Pielgrzymki Radia Maryja na Jasną Górę.

„Tak naprawdę z zawodu jestem tokarzem. Mówię więc często, że jestem najlepszym śpiewakiem wśród tokarzy i najlepszym tokarzem wśród śpiewaków” – powiedział kiedyś w wywiadzie Bogusław Morka. Tenora z ministrem łączy także drewno?

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną