Mariusz Janicki poleca nowy numer POLITYKI
W Polsce pod rządami PiS pojawia się ton z PRL: to my, Polacy, musimy ratować zachodnią Europę, ateistyczną, proaborcyjną, pełną terrorystów, gejów i meczetów.
Okładka nowego numeru POLITYKI
Polityka

Okładka nowego numeru POLITYKI

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI
Michał Mutor/Polityka

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

W propagandzie PRL „Zachód” odgrywał rolę nie tylko politycznego i militarnego straszaka, ale był też przykładem zepsucia obyczajów, pogoni za pieniądzem, moralnej degrengolady, bezwartościowej kultury. Na podobnej zasadzie „zgniły Zachód” funkcjonuje teraz w retoryce władz putinowskiej Rosji – jako przeciwieństwo tożsamościowego, pełnego godności, patriotyzmu i umiłowania wysokiej kultury Wschodu. W Polsce pod rządami PiS pojawia się taki sam ton: to my, Polacy, musimy teraz ratować zachodnią Europę, ateistyczną, proaborcyjną, bezzębną wobec wrogów, pełną terrorystów, gejów i meczetów.

Jak to się stało, że powrócił peerelowski motyw zgniłego Zachodu, kto i co chce na tym ugrać, czy ta manipulacja może się powieść – o tym wszystkim piszą w najnowszej POLITYCE w bardzo interesującym artykule Joanna Podgórska i Łukasz Wójcik.

Co ponadto w najnowszym wydaniu POLITYKI? Redaktor naczelny Jerzy Baczyński podsumowuje wizytę prezydenta Trumpa w Polsce. Wojciech Szacki analizuje polityczną pozycję i dalekosiężne pomysły wicepremiera Morawieckiego. Janicki i Władyka opisują „antypis bezobjawowy”, czyli oczekiwanie tzw. symetrystów na polskiego Macrona, który ich zachwyci i uwolni od wojny dwóch plemion. Anna Dąbrowska natomiast kreśli sylwetkę Ewy Bugały, młodej gwiazdy rządowej telewizji publicznej.

Co jeszcze? O psychoterapii z internetu, o sprawiedliwości dla swoich z politycznego klucza oraz dwie rozmowy: z ks. Mieczysławem Puzewiczem o tym, jak katolik powinien traktować kwestię uchodźców, a także z Przemysławem Paradowskim, nauczycielem wiedzy o społeczeństwie, o tym, dlaczego ten przedmiot tak źle poszedł tegorocznym maturzystom i jak to może wpływać na rzeczywistość polityczną.

Polecam także teksty o dziesiątej rocznicy powstania smartfona, o sztangiście Adrianie Zielińskim, który wciąż nie może się pogodzić z dyskwalifikacją za doping, oraz buncie bieszczadzkich chłopów sprzed 85 lat. Proszę też nie przeoczyć relacji z fascynującej wystawy „Fotoreporterzy”, gdzie zamieszczamy niesamowite zdjęcia z czasów PRL wykonane przed laty przez najzdolniejszych polskich twórców fotografii.

Te i wiele innych propozycji znajdziecie Państwo w najnowszej POLITYCE, którą polecam w całości jako świetne rozwiązanie na deszczowe dni, których tego lata nie brakuje, choć na plaży czyta się nasz tygodnik tak samo dobrze.

Życzę miłej lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną