Odlotowy humor
Przyszło lato i wprawdzie w polityce sezon bynajmniej nie ogórkowy (reformatorzy mocno się trzymają), to dla wakacyjnego relaksu zajmę się przykładami wyrafinowanego poczucia humoru płynącego z prawicy.
Krystian Maj/Forum

Pan Rosiewicz uczcił Mr. Trumpa śpiewająco i skacząco „Trumping and jumping today is trendy. Trumping and jumping. I′m Trendy Andy. Sing and jump, sing and jump! Sing all together for Donald Trump”.

Trendy Andy już dawniej wprawiał się w laurkach dla mocarstwowych przywódców czynionych w ich ojczystych językach. Oto pean na cześć p. Gorbaczowa (80.): „Michaił, Michaił, eta piesnia dlia tiebia. Sztoby nowyje rjeformy tak dawioł ty da kańca. Michaił, Michaił, ty pastroisz nowyj mir. Nie anglijskij, nie francuskij, no ty ruskij bohater”. Krótko: jaki pan, taki kram, tj. Andriej-Andy, wsiegda (always) trendy (modnyj).

Pan Wolski, inny sługa niejednego suwerena, ułożył wierszyk, obficie sypiąc nazwiskami:

 „Gdy marzenie o władzy staje się majakiem
Wybrał się Ryszard Petru popływać kajakiem
Naturalnie wiosłować musi towarzyszka
Nie jest to Lubnauer agresorka myszka
Pani Szmidt, Scheurin-Wielgus ani żona sama,
Dobrze mieć w opozycji lidera sułtana”

Pan Wolski niewątpliwie zrobił sobie dobrze, pognębiając opozycję, ale chyba zapomniał o podsumowującej konkluzji, np. takiej (do rymu): „A jako lidera bezżennego pana”.

Pan Pietrzak, również jedzący chleb polityczny z różnych wypieków, uświetnił swój jubileusz, wypadający 24 czerwca, kilkoma krotochwilami, z których wybrałem dwie, mianowicie „o brunetkach nie będzie, bo to byłby antysemityzm” i „w USA był Biały Dom, a potem Czarny Barak”. W ogólności wzbudził entuzjazm p. Szydło, która oświadczyła: „To wyróżnienie i zaszczyt, że mogę stać na scenie obok Mistrza [chyba się nie mylę, pisząc Mistrza, a nie mistrza]. To, że – jak raczył Mistrz Jubilat powiedzieć – jest dzisiaj rząd Prawa i Sprawiedliwości, rząd, który zmienia Polskę, to jest przede wszystkim również zasługa takich ludzi jak Jan Pietrzak i tego, że te poplątane kierunki potrafili prostować, żeby Polska była Polską”.

Zważywszy że p. Pietrzak robi w kabarecie, to, co rzeczony mistrz raczył powiedzieć, rzeczywiście brzmi humorystyczne, gdy zamiast „Prawo i Sprawiedliwość” napisać „prawo i sprawiedliwość”.

Humorem tryskali również politycy

Pan Suski dorzucił do swego historycznego kalamburu o carycy świadectwo wyjątkowego talentu obliczeniowego. Zdarzyło się, że przewodniczył jakiejś komisji sejmowej. Pojawił się problem, czy należy kontynuować prace nad czymś tam czy też nie. Pan Suski zarządził głosowanie. Za odstąpieniem od kontynuacji było 12 osób, a przeciw temu – 11.

Pan Suski uznał, że większość jest za dalszym procedowaniem, i upierał się, że ma rację. Przypomina się aforyzm Leca: „Protestował długo, zmyliło go pro”. Pana Suskiego chyba zmyliło „za”.

Mistrzostwem rachunkowym odznaczył się także p. Błaszczak. W maju poinformował, że w Finlandii jest 18 tys. Somalijczyków (przyjęto ich 100 w 1991 r.), natomiast w czerwcu wyjaśnił, że ich liczba wynosi już 26 tys. Wygląda na to, że pojawiła się nowa reguła, którą można określić jako Błaszczak+. Przypuśćmy, że chcemy ustalić wartość dla jakiegoś x (np. liczbę osób pewnej zbiorowości). Zastosowanie rzeczonej reguły daje wartość x + n, gdzie n jest dodatkowym składnikiem sumy. Ile wynosi n? Odpowiedź jest bardzo prosta: tyle, ile potrzeba w danym momencie.

Mamy też regułę x n dla odejmowania, czyli Kurski (Jacek)–, a nazwa bierze się stąd, że często stosuje ją TVP Info np. dla oszacowania liczby kontrdemonstrantów przeciwko tzw. cyklicznym modlitwom na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Czyżby obie reguły były przygotowywane w związku z projektowanymi zmianami liczenia głosów w przyszłych wyborach?

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną