Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Jak PiS walczy o wrak?

Rosjanie twierdzą, że zwrot wraku nie jest możliwy, dopóki nie zakończy się śledztwo. Rosjanie twierdzą, że zwrot wraku nie jest możliwy, dopóki nie zakończy się śledztwo. Wojciech Pacewicz / PAP

Mimo licznych zapowiedzi ze strony PiS wrak Tu-154M pozostaje w Rosji.

W tygodniu, kiedy wyznawcy PiS znów zgromadzą się na Krakowskim Przedmieściu na miesięcznicy smoleńskiej – już 89. – warto przypomnieć, co szefowie PiS obiecywali, a co rzeczywiście zrobili, aby odzyskać wrak Tu-154M. Już w kampanii wyborczej w 2015 r. PiS zarzucał Platformie nieudolność w staraniach o odzyskanie szczątków samolotu. Ale PiS rządzi od dwóch lat i nie zdołało posunąć tej sprawy naprzód. 1 lutego minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski zapewniał, że powstaje skarga na Rosję do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze w sprawie zwrotu wraku. „W tej chwili trwa proces kończenia pisania skargi do MTS i w najbliższym czasie taką skargę przedstawimy. To mogą być dni lub tygodnie” – zapowiedział szef polskiej dyplomacji. Minęło już siedem miesięcy, a skarga nie została złożona. Co więcej, z odpowiedzi na interpelację posłanki Joanny Muchy (PO) z końca lipca dowiadujemy się, że MSZ dopiero zastanawia się, czy tę skargę w ogóle składać. „Rozpatrujemy obecnie możliwość złożenia skargi w sprawie zwrotu wraku samolotu Tu-154M do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze. Decyzja o złożeniu wniosku nie została jeszcze podjęta” – pisze w odpowiedzi na poselską interpelację Renata Szczęch, podsekretarz stanu w MSZ.

Politycy PiS twierdzili, że w odzyskaniu wraku pomoże też prezydent USA Donald Trump. On sam zresztą obiecał to podczas amerykańskiej kampanii wyborczej. „Dużo słyszałem o tym, że Polacy mają problem z odzyskaniem wraku prezydenckiego samolotu, który rozbił się w Smoleńsku. Zrobię, co w mojej mocy, aby pomóc polskiemu rządowi w tej sprawie” – zadeklarował. Posłanka Mucha zapytała i o to, czy prezydent USA podjął już jakieś kroki w naszej sprawie?

Polityka 32.2017 (3122) z dnia 08.08.2017; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 7
Reklama