Nagroda Fundacji im. Janiny Paradowskiej i Jerzego Zimowskiego dla Akcji Demokracja i bp. Pieronka
Nagroda została przyznana „za dzielność obywatelską, w szczególności za działania na rzecz dobra publicznego, praw obywatelskich i praw człowieka”.
Członkowie grupy Akcja Demokracja
Tadeusz Późniak/Polityka

Członkowie grupy Akcja Demokracja

Bp Tadeusz Pieronek
Waldemar Kompała/Agencja Gazeta

Bp Tadeusz Pieronek

Logo Fundacji

Logo Fundacji

Akcja Demokracja to „ruch ludzi zaangażowanych w ważne sprawy”, działających na rzecz „lepszego, sprawiedliwego społeczeństwa”. Fundacja powstała dwa lata temu, ale zrzesza ludzi z dużo dłuższym stażem w sferze działalności społecznej. Członkowie zespołu Akcji Demokracji są apolityczni, inspirują różne przedsięwzięcia i demonstracje (np. łańcuch światła w obronie sądownictwa).

Mimo że główne filary aktywności fundacji (ochrona środowiska, prawa człowieka, sprawiedliwość społeczna, praworządność) składają się na jednoznacznie lewicową agendę, w rozmowach nie wskazują na żadne ideologiczne konotacje, ale raczej na ogólne hasła (władza w ręce ludzi) bądź deklaracje obywatelskie (interesuje nas budowa przyczółków pozwalających sprawować kontrolę nad władzą). Więcej o ich działalności i motywacjach w tekście Rafała Kalukina.

Biskup Tadeusz Pieronek jest polskim duchownym, profesorem nauk prawnych. W latach 1993–1998 pełnił funkcję sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski. W latach 1998–2004 był rektorem krakowskiej Papieskiej Akademii Teologicznej. Odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał ponadto – by wymienić kilka wyróżnień – Polską Nagrodę Europejską przyznawaną przez Polską Fundację im. Roberta Schumana, Medal Europejski od Komitetu Integracji Europejskiej i Business Centre Club oraz Nagrodę Orła Jana Karskiego. Bp Pieronek komentuje bieżące wydarzenia, krytycznie odnosząc się do działań także hierarchów Kościoła katolickiego, jeśli uznaje je za niewłaściwe. Nie przemilcza niedemokratycznych decyzji władz i sytuacji, gdy łamana jest konstytucja.

O Nagrodzie Fundacji im. Janiny Paradowskiej i Jerzego Zimowskiego

Nagrodę wręczyliśmy w środę, 25 października, w Muzeum Historii m.st. Warszawy. Została wręczona po raz pierwszy i stanowi kontynuację dotychczasowej Nagrody im. Jerzego Zimowskiego. Fundacja została zawiązana rok po śmierci redaktor Janiny Paradowskiej dla uczczenia pamięci Obojga Małżonków, wybitnej publicystki i działacza państwowego.

Przewodniczącym rady Fundacji został wybrany Jerzy Baczyński, redaktor naczelny POLITYKI, a prezesem zarządu – Wojciech Wróblewski. Kapituła Fundacji ustaliła, że nagroda będzie przyznawana „za dzielność obywatelską, w szczególności za działania na rzecz dobra publicznego, praw obywatelskich i praw człowieka”, z akcentem na działania na rzecz środowisk wykluczonych: migrantów, uchodźców, mniejszości.

Osobom, którym bliskie są ideały Janki i Jurka, a chcieliby wesprzeć Nagrodę, podajemy numer konta bankowego fundacji: 51 1140 2004 0000 3702 7701 4612.

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną