Kraj

Jak Polacy świętują niepodległość?

Tak jak w ubiegłych latach, tak też w tym roku święto nie jest oderwane od bieżącej polityki. Tak jak w ubiegłych latach, tak też w tym roku święto nie jest oderwane od bieżącej polityki. stevanovicigor / PantherMedia
11 listopada obchodzimy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W wielu miastach świętujemy coraz radośniej. Ale najgoręcej będzie znów w stolicy.

Tak jak w ubiegłych latach, tak też w tym roku święto nie jest oderwane od bieżącej polityki. A może upolityczni się jeszcze bardziej, bo Donald Tusk przyjął zaproszenie od Andrzeja Dudy na rocznicowe uroczystości. Wizyta szefa Rady Europejskiej to spora niespodzianka, biorąc pod uwagę to, że podczas lipcowych protestów w obronie niezawisłości sądów prezydent nie chciał z Tuskiem się spotkać.

W sobotę rano prezydent, premier i marszałkowie parlamentu wezmą udział w mszy w Świątyni Opatrzności Bożej. Główne państwowe obchody Święta Niepodległości odbędą się na placu Józefa Piłsudskiego w południe. W programie: uroczysta odprawa wart, koncert i parada wojskowa ulicami Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i Alejami Jerozolimskimi. Wieczorem politycy PiS – i to też jest tradycją – przeniosą się do Krakowa. Jarosław Kaczyński i Beata Szydło wezmą udział w mszy w Katedrze Wawelskiej.

Obchody Święta Niepodległości organizowane są prawie we wszystkich polskich miastach. Ale uwagę mediów od kilku lat najbardziej ściąga warszawski Marsz Niepodległości.

Warszawa. 11 pochodów i marsz narodowców

Ulicami stolicy przejdzie w sumie 12 grup. Do utrzymania porządku zaangażowano tu ponad sześć tysięcy funkcjonariusz. Trzy największe pochody organizowane są przez Komitet Obrony Demokracji, Koalicję Antyfaszystowską i narodowców. Udział w Marszu Niepodległości zadeklarowało 50 tys. osób. Przejdzie pod hasłem „My chcemy Boga”. Jezuita ojciec Grzegorz Kramer zarzucał organizatorom bluźnierstwo. „Chłopaki, to ja Wam mówię: BÓG CHCE WAS, Waszych serc nawróconych, Waszej miłości do nieprzyjaciół, Waszej wierności w codzienności (…). Biorąc po raz kolejny Boga na sztandar, który jest przeciwko człowiekowi, zastanówcie się mocno, czy nie grzeszycie przeciw I i II przykazaniu Bożemu. Kto jest Waszym Bogiem i dlaczego Imię Boga bierzecie przeciwko drugiemu?” – pisał na Facebooku. Narodowcy wyruszą o godz. 15 z ronda Dmowskiego.

Wrocław. Radosna Parada Niepodległości

Parada wystartuje z rynku o 11.30 i przemaszeruje do placu Wolności. Tu ogłoszone zostaną wyniki konkursów, w tym na najładniejszą kartkę z okazji 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego.

Jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom jest uroczyste wniesienie flagi Polski na szczyt Iglicy przy Hali Stulecia. Dokonają tego dwaj alpiniści: Mateusz Makarski i Marcin Trzęsicki. Wcześniej zdobywcami wrocławskiego szczytu byli Wojciech Niedziałek i Zbigniew Jaworowski. Ich wspinaczka trwała aż 24 godziny i 15 minut.

Łódź. Piknik Niepodległościowy i polskie smaki

1 listopada o godz. 11 na rynku Manufaktury rozpocznie się VII Piknik Niepodległościowy. Będzie można zobaczyć walki rycerzy, pokazy grup rekonstrukcyjnych i wyposażenie wojsk, prezentowane m.in. przez pilotów myśliwców F-16 z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku.

W weekend w wielu łódzkich restauracjach i kawiarniach będzie się odbywał Festiwal Dobrego Smaku pod hasłem Smakujemy Niepodległość. Głównymi bohaterami festiwalowych potraw będą gęsi i jabłka.

Kraków. Lekcja śpiewania
Na krakowskim rynku będzie się śpiewać patriotyczne pieśni. Koncert poprowadzi dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki Waldemar Domański. Początek o godz. 17.

Wybrzmią pieśni i piosenki z różnych okresów historycznych: „Wolność”, „Warszawianka 1831”, „Kadrówka”, „My, Pierwsza Brygada”, „Czerwone maki na Monte Cassino”, „Pałacyk Michla”, „Ballada o Janku Wiśniewskim”, „Dobranoc, Ojczyzno”.

Urząd prezydenta Krakowa przygotował na tę okazję 6500 bezpłatnych śpiewników.

Białystok. Fotografie flagi
Władze Białegostoku zapraszają mieszkańców do udziału w konkursie w mediach społecznościowych. Na tych, którzy prześlą najciekawsze zdjęcia wywieszonych flag, czekają upominki. Przez kilka ostatnich lat władze miasta rozdały białostoczanom ponad 10 tysięcy biało-czerwonych flag.

Rzeszów. Koncert do Wiedniu

W złotej sali wiedeńskiego Musikverein, skąd transmitowane są słynne koncerty noworoczne, orkiestra Filharmonii Podkarpackiej wystąpiła już 10 listopada. W programie koncertu znalazły się dzieła napisane przez kompozytorów, którzy nie będąc Polakami, stworzyli kompozycje nawiązujące do polskiej kultury i tradycji.

Puławy. Na sportowo

W Puławach obchody Święta Niepodległości będą miały bardzo sportowy charakter. Na początek Turniej Piłki Siatkowej, później Niepodległościowy Rajd Rowerowy i na koniec odbędzie się I Puławski Bieg dla Niepodległej.

Poznań. Rogale marcińskie

W Poznaniu 11 listopada świętuje się niepodległość i Dzień Świętego Marcina, którego nieodłącznym elementem jest rogal z białym makiem. Prawo do jego wypieku mają wyłącznie poznańscy cukiernicy. Korowód ze świętym Marcinem w stroju rzymskiego legionisty, w otoczeniu szczudlarzy, muzyków, machin i platform, przemierzy ulicę imienia patrona. Prezydent Poznania przekazuje św. Marcinowi klucz do bram miasta, co staje się sygnałem do rozpoczęcia radosnego świętowania, którego finałem jest pokaz fajerwerków.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Ludzie i style

Chorwacja – co zobaczyć w drodze nad morze?

Wakacje w Chorwacji kojarzymy przede wszystkim z plażowaniem, kuchnią i zabytkami. Słusznie, ale w głębi kraju czekają na nas prawdziwe skarby natury, które po prostu trzeba zobaczyć!

Prezentacja
21.04.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną