Kraj

Kobiety na froncie

Do Sejmu trafiły dwie przeciwstawne inicjatywy regulujące prawo do aborcji, wsparte setkami tysięcy podpisów. Do Sejmu trafiły dwie przeciwstawne inicjatywy regulujące prawo do aborcji, wsparte setkami tysięcy podpisów. Mateusz Włodarczyk / Forum

Zaczęło się od wojny ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła z pigułką „dzień po”, którą nazwał wczesnoporonną, mimo że jej działanie polega na hamowaniu owulacji, a nie na zapobieganiu zagnieżdżenia. Od października, po roku nieograniczonego dostępu, tabletka ellaOne jest dostępna wyłącznie na receptę, a lekarz może zasłonić się „klauzulą sumienia” i jej nie wystawić. Być może prawo do klauzuli uzyskają też wkrótce farmaceuci – Biuro Analiz Sejmowych właśnie pozytywnie oceniło projekt ustawy o klauzuli sumienia dla farmaceutów, złożony przez Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski.

Polityka 51/52.2017 (3141) z dnia 17.12.2017; Ludzie i wydarzenia. Kraj 2017; s. 13

Czytaj także

Niezbędnik

Skąd się biorą pioruny? Odpowiedź może zaskoczyć

Piorun pojawia się nagle, znika błyskawicznie i nie pozwala się łatwo zbadać. Skąd to budzące zachwyt i grozę zjawisko bierze energię oraz jak ją uwalnia? Odpowiedź może zaskoczyć.

Andrzej Hołdys
07.07.2020