WOŚP nie wszędzie budził sympatię. Oto przykład
Właściciele niektórych sklepów i galerii nie życzyli sobie obecności wolontariuszy Orkiestry, wypraszali ich na mróz.
26. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Krakowie
Jakub Wlodek/Agencja Gazeta

26. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Krakowie

Być może w tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy pobije kolejny rekord zebranych pieniędzy, ale mimo to wczorajsza zbiórka nie tylko cieszy, ale także smuci. Właściciele niektórych sklepów i galerii nie życzyli sobie bowiem obecności wolontariuszy orkiestry, wypraszali ich na mróz.

Także tych placówek, w których bez kłopotu przed świętami mogli kwestować wolontariusze Caritasu czy innych organizacji charytatywnych, także pomagający potrzebującym. Wtedy nie przeszkadzali, Orkiestra – jak się okazuje – niektórym przeszkadza. A może to dzieci, na ratowanie których wczoraj zbierali pieniądze wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, najwyraźniej są gorszego sortu, choć wiele z nich jeszcze się zapewne nie urodziło?

A może właściciele sklepów i galerii czegoś się boją? Raczej nie tych jeszcze nienarodzonych, których zdrowie, a może życie uratuje sprzęt, zakupiony z naszych darów. Być może boją się obrońców tych nienarodzonych, z których część zieje nienawiścią do Owsiaka. Za to, że mówi „róbta, co chceta”, zamiast szanować za to, że od 26 lat wyzwala w ludziach to, co najlepsze, porusza serca i ciągle pomaga.

Można było wysłać pieniądze na konto Orkiestry i nie zawracać sobie głowy szukaniem zmarzniętych wolontariuszy. Wyrzucanych ze sklepu zwłaszcza pod Warszawą i w mniejszych miejscowościach.

A jednak niektórzy woleli wrzucić do puszki osobiście. Za serduszko? Może, ale także dlatego, że w Orkiestrze chodzi nie tylko o pieniądze. Chodzi o wytworzenie w ludziach wspólnoty pomagania potrzebującym, a w młodych wolontariuszach – przekonania, że są bardzo potrzebni, że pomagają innym być lepszymi. Że fajnie, że im się chce. Okazało się, że nawet w przypadku inicjatywy, której celu nie da się zdyskredytować, niektórzy potrafią zachować się podle albo tchórzliwie, co na jedno wychodzi. Przykra lekcja dla młodych.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną