Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Nowe święto państwowe

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej na Podkarpaciu Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej na Podkarpaciu Zuzanna Stadnik / Wikipedia
Prezydent Andrzej Duda i polski parlament ufundowali suwerenowi Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Nie będzie to dzień wolny od pracy.

To już prawie pewne: 24 marca będziemy po raz pierwszy obchodzić w tym roku Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Z inicjatywą ustanowienia nowego święta państwowego wyszedł jesienią ubiegłego roku prezydent Andrzej Duda, następnie ustawa została przegłosowana przez Sejm, a w ubiegłym tygodniu także przez Senat (poprawki sejmowej opozycji, by obchodzić święto dopiero od przyszłego roku, zostały odrzucone). Pozostał jeszcze podpis prezydenta. Ustawa wejdzie w życie w kolejnym dniu po jej oficjalnym ogłoszeniu. Początkowo święto miało być obchodzone 17 marca (dzień otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej na Podkarpaciu), ostatecznie jednak przesunięto je o tydzień, by upamiętniało mord dokonany 24 marca 1944 r. przez nazistów na tej rodzinie i ośmiorgu Żydach, których ukrywali na terenie swojej posiadłości.

Choć uroczystość ma mieć charakter państwowy, nie będzie dniem wolnym od pracy. – To święto ma być w kalendarzu znakiem pamięci o bohaterstwie tysięcy Polaków, którzy w czasie niemieckiej okupacji wykazali wyjątkowy heroizm i człowieczeństwo, niosąc pomoc żydowskim obywatelom Rzeczpospolitej w czasie Holokaustu. Najważniejsze, że zarówno dyskusje o ustanowieniu tego święta, jak i ten dzień spowodują, że postawa ludzi, którzy w czasie niemieckiej okupacji nieśli pomoc Żydom, wróci do społecznej świadomości i utrwali się w pamięci Polaków jako wzór godny do naśladowania – wyjaśnia Wojciech Kolarski, Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, który w jego imieniu referował ustawę w Senacie.

Dodaje, że idea tego dnia ma polegać na wprowadzeniu do narodowego panteonu kolejnych bohaterów. W najbliższym czasie prezydent ma uhonorować Orderem Odrodzenia Polski Polaków, którzy nieśli pomoc obywatelom żydowskim bądź ich potomkom.

Polityka 12.2018 (3153) z dnia 20.03.2018; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Nowe święto państwowe"
Reklama