Kraj

Raj Żydów

Siłą rzeczy, kto jest według nas zły i źle się prowadzi, jest Żydem.

Od dwóch wieków trwa w Polsce spór, niekiedy zgoła zaciekły, o pochodzenie Adama Mickiewicza. Za żydowskie korzenie matki wieszcza, która miała się przechrzcić dopiero przed ślubem, ręczyli między innymi Zygmunt Krasiński, któremu to przeszkadzało; Ksawery Branicki (nie mylić z targowiczaninem hetmanem Franciszkiem Ksawerym, jego dziadem), któremu było to obojętne; czy Karolina Jaenisch-Pawłowa, która uważała takie pomieszanie krwi za wzbogacające. Pawłowej i Branickiemu miał o tym powiedzieć sam poeta, a nawet wielokrotnie powtarzać: „Jestem nawpół Lechitą nawpół Izraelitą, i tem się szczycę”.

Polityka 14.2018 (3155) z dnia 03.04.2018; Felietony; s. 88

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Lefebryści. Schizmatycy w łonie Kościoła katolickiego

Papież Franciszek i jego poprzednik Benedykt XVI wykonali pewne gesty wobec tradycjonalistycznego Bractwa św. Piusa X. Czy może dojść do pojednania? I jakie pole manewru mają obie ze stron, skoro każda z nich uważa, że to ta druga powinna się nawrócić?

Roman Graczyk
05.11.2019