Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Jubilat i Obywatel

Niezwykłe święto Daniela Passenta i Mariana Turskiego

Daniel Passent i Marian Turski Daniel Passent i Marian Turski Leszek Zych / Polityka
Marianowi i Danielowi, z wyrazami podziwu i przyjaźni, gratulujemy, dziękujemy, życząc długich lat w zdrowiu i w POLITYCE.

Mieliśmy w naszej redakcji wyjątkowy i wzruszający tydzień. We wtorek 17 kwietnia obchodziliśmy podwójny jubileusz Daniela Passenta: 80-lecie urodzin i 60-lecie pracy w redakcji POLITYKI. Naszym Czytelnikom nie trzeba przypominać, kim jest, najwybitniejszy według przeróżnych plebiscytów, polski felietonista, ani jaką rolę odegrał w historii naszego pisma i w ogóle polskiej prasy. Cieszymy się, że Daniel, mimo mijających dekad i politycznych sezonów, wciąż jest w świetnej pisarskiej formie, jak zawsze dowcipny, precyzyjny i mądry.

W 1958 r. młodego Passenta przyjmował do pracy w POLITYCE starszy kolega Marian Turski. Marian to zapewne multirekordzista w historii światowego dziennikarstwa: przez ponad 60 lat kierownik działu w jednej gazecie, wciąż aktywny – nawet nadaktywny, mimo swoich 92 lat – autor, redaktor, juror, działacz rozlicznych polskich i międzynarodowych stowarzyszeń, współtwórca i szef Rady Muzeum Polin itd. Nie sposób wymienić wszystkich funkcji i zobowiązań Mariana. Jesteśmy dumni, że w rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie rada miasta przyznała Turskiemu honorowe obywatelstwo stolicy. W stuletniej historii wyróżnienia (pierwszym uhonorowanym był Józef Piłsudski, drugim Ignacy Paderewski) tylko 80 osób dostąpiło tego zaszczytu.

Więcej o benefisie Daniela Passenta i przyznaniu Marianowi Turskiemu honorowego obywatelstwa stolicy piszemy na naszej stronie.

Marianowi i Danielowi, z wyrazami podziwu i przyjaźni, gratulujemy, dziękujemy, życząc długich lat w zdrowiu i w POLITYCE.

Polityka 17/18.2018 (3158) z dnia 24.04.2018; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 7
Oryginalny tytuł tekstu: "Jubilat i Obywatel"
Reklama