Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Przegrana wygrana

Krajobraz po pierwszej turze wyborów

Wynik Rafała Trzaskowskiego w Warszawie jest prawdziwą sensacją. Wynik Rafała Trzaskowskiego w Warszawie jest prawdziwą sensacją. Andrzej Hulimka / Forum
Chociaż, jak to zwykle w wyborach samorządowych, główne ugrupowania ogłosiły swoje sukcesy, to jedno nie budzi wątpliwości: triumfalny pochód PiS po władzę został zatrzymany. Jeszcze chyba nigdy zwycięzcy nie mieli takich niewyraźnych min.
Mocny rezultat PSL sprawił, że politycy tej partii już mówią o tym, że większe jednoczenie opozycji ich nie interesuje.Jacek Marczewski/Agencja Gazeta Mocny rezultat PSL sprawił, że politycy tej partii już mówią o tym, że większe jednoczenie opozycji ich nie interesuje.

Oto po wielkiej kampanii, której przewodzili osobiście prezes Kaczyński i premier Morawiecki, po objeździe kraju, po dziesiątkach nowych obietnic i gromkich przemowach na wysokiej patriotycznej nucie wynik PiS do sejmików wojewódzkich w skali ogólnopolskiej (ok. 33 proc. według prognoz IPSOS) tylko o włos przewyższa rezultat Patryka Jakiego w „liberalnej” Warszawie (obszerniejszą analizę wyborów zamieszczamy na s. 16). Nie udało się PiS pozyskać poparcia miast, rozbić i dobić na wsi PSL, nie pojawił się bonus za „dobre rządzenie”, jak oczekiwali politycy władzy.

Polityka 43.2018 (3183) z dnia 23.10.2018; Temat z okładki; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Przegrana wygrana"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?