Kraj

PiS poszło na zakupy

Sejmikowe układanki

Dla partii Kaczyńskiego to rekordowy wynik, bo wygrała w 9 sejmikach województw. Dla partii Kaczyńskiego to rekordowy wynik, bo wygrała w 9 sejmikach województw. Andrzej Hulimka / Forum
W sejmikach wojewódzkich trwa walka o koalicje wyborcze i o każdego radnego, który może przechylić szalę zwycięstwa. A stawka jest bardzo wysoka: samorządność czy centralizacja?
Partia Kaczyńskiego kusi szeregowych radnych, a jako partia rządząca ma ku temu narzędzia.MK, Getty Images, Jacek Domiński/Reporter Partia Kaczyńskiego kusi szeregowych radnych, a jako partia rządząca ma ku temu narzędzia.

Radni z Koalicji Obywatelskiej wybrani do sejmiku śląskiego fotografują się z kartą z napisem „Nie dzwoń! Nie PiS-zę się”. To przekaz do emisariuszy Jarosława Kaczyńskiego, którzy telefonowali już do wszystkich z nowo wybranych radnych sejmiku, aby choć jednego przekonać do PiS. Do 45-osobowego sejmiku partia rządząca wprowadziła 22 swoich ludzi, KO – 20, SLD – 2, a ludowcy – 1. Gdyby PiS zwiększył tu stan posiadania tylko o 1 osobę, mógłby rządzić samodzielnie. Członek władz krajowych PiS i jeden ze śląskich liderów partii poseł Wojciech Szarama mówił niedawno na antenie Radia Katowice: „Są prowadzone starania.

Polityka 46.2018 (3186) z dnia 13.11.2018; Polityka; s. 22
Oryginalny tytuł tekstu: "PiS poszło na zakupy"
Reklama

Czytaj także

Historia

Wojna secesyjna: arystokrata Lee kontra łachmyta Grant

150 lat temu skończyła się wojna secesyjna. Armiami stron dowodzili generałowie Robert Edward Lee i Ulisses Grant. Reprezentowali dwie bardzo odmienne wersje sukcesu z amerykańskiego snu.

Grzegorz Mathea
14.04.2015