Kraj

Niech żyje Polska!

Wprawdzie wszyscy czujemy się Polakami, lecz większość z nas nie kojarzy polskości z ideałem państwa prawa i demokratycznej konstytucji.

Sto lat temu w Niemczech wybuchła lewicowa rewolucja. Nie było już chęci ani możliwości, by nadal prowadzić imperialistyczną wojnę – okupacja Polski straciła sens. Koniec Wielkiej Wojny oznaczał dla wielu narodów początek bądź odnowienie państwowego bytu. Te społeczeństwa, które pod władzą któregoś z wielkich mocarstw nauczyły się w XIX w. myśleć o sobie jako narodzie, naśladując w tym pionierów „państw narodowych”, takich jak Francja, Niemcy i Włochy, miały już elity wystarczająco przygotowane do przejęcia władzy na znacznych terytoriach i zdolne negocjować w sprawie ich granic.

Polityka 46.2018 (3186) z dnia 13.11.2018; Felietony; s. 96

Czytaj także

Społeczeństwo

Wojna państwa Marcinkiewiczów

Historia Izabeli i Kazimierza Marcinkiewiczów toczy się jak wieloodcinkowy serial. Ale to, co długo było celebrycką, plotkarską farsą, w najnowszych odsłonach nabiera cech greckiej tragedii. Spór byłego premiera z byłą żoną to przypadek rozwodu publicznego, z wykorzystaniem mediów oraz nowych instytucji prawnych.

Martyna Bunda
06.08.2019